Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wieczorem, w celi... przyszedł Jezus

92 lata temu Jezus Miłosierny ukazał się św. Faustynie Kowalskiej w płockim klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W ten sposób miejsce to stało się "Betlejem orędzia Bożego Miłosierdzia" dla całego świata.

Wszystko zaczęło się 22 lutego 1931 r. w płockim klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na Starym Rynku. Pozornie z tamtego wydarzenia nic się nie zachowało - ani cela, ani znaczące pamiątki z tamtych lat. O wszystkim mówi zapis w "Dzienniczku": "Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa...". O tym, że źródło miłosierdzia bije w tym miejscu, mówią też ci, którzy tu się modlą, konfesjonał, liczne wota w kaplicy i wznoszone nowe sanktuarium.

Z każdym rokiem pielgrzymi, którzy tu przybywają, dostrzegają te postępy w pracach, które są możliwe dzięki ich ofiarom, a także ofiarom mieszkańców i Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. - Takie jest świadectwo wielu osób, które wracają do Płocka, bo to miejsce jest nie tylko budowane materialnie, z kamienia i cegły, ale także jest wznoszone modlitwą. Przecież jeszcze nie jest wszystko wykończone, a ludzie bardzo pragną uklęknąć w tym świętym miejscu. Ostatnio był młody pielgrzym z ziemskiej ojczyzny Jezusa, który właśnie w tym miejscu długo się modlił i zawierzał apostolat Bożego Miłosierdzia w ziemskiej ojczyźnie Pana Jezusa. To było dla niego niezwykłe przeżycie. Rzeczywiście, to miejsce już jest przesiąknięte modlitwą - opowiada siostra przełożona.

Umacnia się przeświadczenie wielu, że to miejsce jest "Betlejem" orędzia Bożego Miłosierdzia, jak lubił powtarzać pierwszy rektor sanktuarium ks. kan. Mieczysław Ochtyra. - A jeśli tak, to jest to miejsce niepowtarzalne, stąd wychodzi się umocnionym. Ale wciąż przyjeżdża wielu ludzi, którzy o tym miejscu wcześniej nie słyszeli, także w Płocku i diecezji. Dlatego budujemy kościół, aby każdy mógł przyjść przed ten obraz. Znam świadectwa osób, które mówią, że wystarczył im jeden pobyt w tym miejscu, aby o nim już nie zapomnieć. Łączą się z nami, zapewniają o modlitwie, regularnie wspierają finansowo, jak chociażby Bernadetta z Hongkongu - opowiada s. Diana Kuczek.

Od 22 do 26 lutego będą trwały obchody 92. rocznicy objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie. W Środę Popielcową Msze św. są sprawowane o godz. 6.30 i 17. Od 23 do 25 lutego będą trwały rekolekcje wielkopostne pod hasłem: "Co to znaczy zaufać?", które poprowadzi znany charyzmatyk i youtuber ks. Teodor Sawielewicz. Skupienie będzie odbywało się przez trzy dni od 17.00 do 21.15, w programie: Msza św. z nauką rekolekcyjną, konferencja, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec. 25 lutego o 18.15 rozpocznie się nocne czuwanie, z Mszą św. o północy, pod przewodnictwem ks. Sawielewicza.

Uroczyste obchody 92. rocznicy objawienia Jezusa Miłosiernego odbędą się w I niedzielę Wielkiego Postu. Dodajmy, że 92 lata temu 22 lutego przypadał właśnie w ten sam liturgiczny dzień - I niedziela Wielkiego Postu. Msze św. będą sprawowane o 8.00, 12.00 i 17.00. W południe Mszy św. św. będzie przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, zaś liturgię będzie animował śpiew katedralnego chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. O 15.00 będzie sprawowana modlitwa w Godzinie Miłosierdzia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy