Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szafarnia. Muszelkowi medaliści

Pierwszy Camino Polaco Maraton, który rozpoczął się w Szafarni, przeszedł już do historii, ale w przeżywanym wciąż Roku św. Jakuba ważnym momentem w naszym regionie będzie jeszcze odsłonięcie figury Apostoła w Dobrzyniu nad Wisłą.

W wigilię wspomnienia św. Jakuba Ośrodek Chopinowski w Szafarni, w gminie Radomin, i na terenie Jakubowej parafii w Płonnem wystartował pierwszy w historii Camino Polaco Maraton. Uczestniczyła w nim setka biegaczy z całej Polski. W Szafarni, która znajduje się na Szlaku św. Jakuba - tzw. Drodze Polskiej, bieg miał swój start honorowy, a właściwy początek rywalizacji, na trasie liczącej 42 km, znajdował się w Golubiu - Dobrzyniu.

A jeśli Szafarnia, to koniecznie musiała być muzyka Chopina. Dlatego ten maraton rozpoczął się bardzo nietypowo - poprzedził go krótki koncert. Robiła wrażenie sala koncertowa w Ośrodku Chopinowskim wypełniona po brzegi uczestnikami biegu, ubranymi w sportowe stroje. - Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, bo rzeczywiście wszyscy biegacze udali się najpierw na koncert. Później podchodzili do nas, pracowników ośrodka i tłumaczyli, że to było coś wyjątkowego i niespotykanego do tej pory na maratonach. Oczywiście zabrzmiały utwory Fryderyka Chopina, ale pianista wybrał kompozycje możliwie najszybsze, pobudzające do biegu - wyjaśnia Kinga Łęgowska z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni.

Potem była jeszcze krótka indywidualna rozgrzewka w szafarskim parku. Przed honorowym startem modlitwę za biegnących odmówił ks. prof. Piotr Roszak, kierownik Pracowni Szlaku Jakubowego w UMK w Toruniu, a sygnał do wyruszenia dał wójt gminy Radomin Piotr Wolski.

Ta rywalizacja sportowa miała na pewno trochę odmienny klimat, niż reszta maratonów. To m.in. było jego siłą. - Przede wszystkim nasz Camino Maraton miał bardziej spokojny i kameralny charakter, nie w takiej liczbie biegaczy, jak to zwykle bywa. Myślę, że osoby, które uczestniczyły wielokrotnie w rywalizacjach biegowych, chcą doświadczyć czegoś innego, i tu mieli taką szansę - zauważa K. Łęgowska.

Meta maratonu została wyznaczona w Toruniu, na Rynku Nowomiejskim, gdzie odbywał się swoisty festyn Jakubowy. Wszyscy biegacze otrzymali medale w kształcie muszli, z wizerunkiem Chopina - to nawiązanie do ośrodka w Szafarni i z konturem toruńskiego Sanktuarium św. Jakuba, gdzie została po biegu odprawiona Msza św.

Na podium stanęła m.in. uczestniczka z naszego regionu - w gronie najlepszych biegaczek znalazła się Maja Wesołowska z Rypina [miejsce trzecie].

Pierwszy Camino Maraton został zorganizowany przez Ośrodek Chopinowski w szafarni przy wsparciu samorządów, na terenie których wiodła trasa: miasta i powiatu Golub - Dobrzyń, gmin: Radomin, Golub-Dobrzyń, Oborowo i Ciechocin.

Wydarzenie było częścią obchodów Świętego Roku Compostelańskiego i Kujawsko-Pomorskich Dni św. Jakuba. W programie tych obchodów przewidziane jest także odsłonicie figury Apostoła w Dobrzyniu nad Wisłą, które odbędzie się 20 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy