Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Noc Muzeów w regionie

Warto przeznaczyć najbliższy sobotni wieczór 14 maja na to jedyne w swoim rodzaju zwiedzanie placówek wystawienniczych, galerii, bibliotek i innych instytucji kultury, które pokażą swe skarby i niedostępne na co dzień miejsca. Część z nich przygotowała dodatkowe atrakcje.

W Płocku Noc Muzeów, która w tym roku potrwa do północy (a w niektórych miejscach nawet i dłużej) będzie się odbywać aż w 18 punktach miasta. Od kilku lat do instytucji takich jak muzea, galerie, dołączają zabytki sakralne, szkoły, biblioteka, a tym razem nawet Aeroklub Ziemi Mazowieckiej. Tej nocy, jak informuje PLOT - koordynator płockiej nocnego zwiedzania, m.in. będzie można bezpłatnie odkryć zakamarki naszego miasta, które zaprezentują „płockie duchy”, uścisnąć dłoń i zrobić pamiątkowe zdjęcie z ważną dla historii Płocka postacią, czy pobawić się na prywatce u Władka.

Na gości czekać będą poszczególne jednostki Muzeum Mazowieckiego. W kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 zobaczymy wystawy stałe: "Secesja", "X wieków Płocka" i "Bolesław Biegas", w pawilonie Art déco, przy ul. Kolegialnej 6 będzie można oglądać wystawę sztuki dwudziestolecia międzywojennego oraz ekspozycję "Z Płocka i dla Płocka. Galeria płocczan XX wieku. Galeria Themersonów". W tych siedzibach muzeum zwiedzaniu będą towarzyszyć koncerty. Z kolei w Spichlerzu przy ul. Kazimierza Wielkiego 11 b przygotowano m.in. wystawę czasową "Nikifor. Malarz nad malarzami", na której zwiedzający obejrzą 130 prac jednego z najbardziej znanych malarzy nieprofesjonalnych. Nocne zwiedzanie będzie się odbywać także w Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7, gdzie prezentowana jest wystawa stała oraz czasowa ekspozycja: "Porządek i zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech".

Na szlaku placówek wystawienniczych podczas płockiej Nocy Muzeów znalazło się także Regionalne Muzeum Poczty, przy ul. Pięknej 4 b, Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36, a także Dom Władysława Broniewskiego, ul. Kościuszki 24, oraz Dom Darmstadt, Stary Rynek 8. Warto dodać, że Dom Darmstadt zaprasza na zwiedzanie wystawy fotograficznej "Niebo nad Żytomierzem", prezentującej aktualny obraz ukraińskiego miasta Żytomierz, miasta partnerskiego Płocka.

Na nocne zwiedzanie w Płocku zaprasza również Książnica Płocka, która wpisując się w obchody Roku Broniewskiego - swojego patrona, przygotowała "Prywatkę u Władka". Zgodnie z zapowiedzią nie będzie to "akademia ku czci", tylko wycieczka w czasie, pokazująca gdzie bywał poeta, co lubił i co robił. Warto w tę noc zajrzeć także do bazyliki katedralnej (oprowadzanie będzie trwało do 22.00) do katedry Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz na zabytkowy cmentarz przy parafii ewangelicko-augsburskiej. W nietypowych, nocnych godzinach będzie można także zajrzeć do wnętrz Małachowianki i Jagiellonki, a także do gmachu płockiego ratusza. Na ul. Tumskiej, przy Muzeum Mazowieckim z kolei spotkamy członków Klubu Sportowego LOK "GROT" oraz Stowarzyszenie "GROT", którzy zaproszą na pokaz broni palnej od ich początków do czasów współczesnych. I wreszcie - podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Płocku będzie można m.in. zajrzeć do hangarów Stowarzyszenia Aeroklub Ziemi Mazowieckiej i wziąć udział w lotniczym kinie plenerowym.

W Ciechanowie na rozmaite atrakcje zaprasza Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Od godziny 18.00 do 22.00 we wszystkich obiektach Muzeum w Ciechanowie i Gołotczyźnie będzie można zwiedzić wystawy stałe i czasowe, a dodatkowo wziąć udział w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję. W Zamku Książąt Mazowieckich będzie można obejrzeć obiekt z rekonstruktorami Chorągwi Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej i zobaczyć pokazy: dżygitówki wschodniej, walk rycerskich i uzbrojenia oraz pokaz "Koń i ogień - dwa żywioły". Z kolei w oddziale muzeum w Gołotczyźnie zwiedzający zobaczą odtworzony "Jarmark w dawnej Polsce" ze scenkami rodzajowymi. Natomiast w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61, w otoczeniu wystawy czasowej "Ikona - przestrzeń wciąż żywa", swój warsztat odsłoni Mariola Kujawa.

W podciechanowskiej Opinogórze Muzeum Romantyzmu zaprasza na gościnny plenerowy pokaz spektaklu "Balladyna" w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku (godz. 19.30). Wcześniej, o godz. 18.00 w Dworze Krasińskich odbędzie się spotkanie "Wokół rękopisu Zenona Belina-Brzozowskiego z podróży J. Słowackiego na Wschód". A już od godz. 17.00 w folwarku muzealnym będą się odbywały warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi.

Sierpecki skansen, czyli Muzeum Wsi Mazowieckiej, 14 maja będzie wyjątkowo czynny do godz. 21.00. Aż do zmroku będzie można zwiedzać wystawę "Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”, prezentowaną w zabytkowych obiektach na terenie odtworzonej wsi rzędowej. W oddziale placówki w Bieżuniu, czyli w Muzeum Małego Miasta można zobaczyć ekspozycję stałą poświęconą temu miastu i jego mieszkańcom.

Z kolei w Pułtusku Muzeum Regionalne zaprasza na zwiedzanie do godz. 22.00 wystaw stałych oraz ekspozycji czasowej, poświęconej 13. Pułkowi Piechoty w Pułtusku. Można będzie także zwiedzić niedawno otwarte podziemia we Wzgórzu Abrahama. Natomiast MCKIS przygotowało wiele atrakcji dla dzieci, w tym pokazy filmowe; będzie możliwość obejrzenia plakatów filmowych z wytwórni Walta Disney’a. Kto zajrzy tego wieczoru do Domu Polonii, będzie miał okazję m.in. zobaczyć panoramę miasta z wieży.

W Przasnyszu na nocne zwiedzanie i dodatkowe atrakcje zaprasza Muzeum Historyczne. Tu m.in. będzie można zobaczyć otwartą zaledwie dzień wcześniej wystawę "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia", która po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Od godz. 18.00 do 19.00 potrwają warsztaty archeologiczne dla dzieci, a o 21.30 rozpocznie się koncert polsko-ukraiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy