powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
Sierpc. Skansen wiosną  
Zwiedzanie obiektów sierpeckiego Skansenu to swoista podróż w czasie. Agnieszka Małecka /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
  • Sierpc. Skansen wiosną
⏩ ⏭

Sierpc. Jest się czym pochwalić przejdź do galerii

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczyna wielkie świętowanie jubileuszu półwiecza działalności.

am

|

28.01.2021 20:48 GOSC.PL

dodane 28.01.2021 20:48
0

Wszystko zaczęło się w 1971 r. od kolekcji 120 rzeźb stworzonych przez ponad 20 artystów ludowych z okolic Sierpca, które zostały zaprezentowane trzy lata wcześniej na wystawie w kawiarni Powiatowego Centrum Kultury w Sierpcu. Kolekcja ta stała się zaczątkiem zbiorów Muzeum Etnograficznego i stanowi, obok zrekonstruowanej mazowieckiej wsi rzędowej, ważną część ekspozycji całej placówki.

Te ważne momenty historyczne - swoiste kamienie milowe w historii sierpeckiego Skansenu i wiele innych ciekawych informacji z życia i dziejów muzeum prezentowane są już od początku stycznia na jego fanpage’u. W najbliższym czasie pojawi się też nowa strona internetowa MWM, z podstroną poświęconą jubileuszowi 50-lecia.

Jak zapewnia Joanna Szewczykowska, kierownik działu upowszechniania i promocji w Skansenie, strona będzie bardziej przejrzysta, ciekawsza; dowiemy się z niej m.in. jaki program wydarzeń przygotował zespół muzealników Skansenu na czas jubileuszu. Wstępne plany zakładają około 30 wydarzeń.

Mimo pandemii muzeum "nie śpi". - Paradoksalnie, dzięki niej mamy trochę spokoju, bo przy dużych imprezach jest spore zamieszanie. Średnio 10 dużych imprez w ciągu roku, angażujących wszystkich pracowników, to dużo. To nasze zamknięcie pozwoliło nam więc poświęcić więcej uwagi temu, na co zwykle nie ma tyle czasu, jak choćby uporządkowanie dokumentacji, zrobienie spotów reklamowych. Planowaliśmy także organizację zajęć tzw. pakietowanych. W tym czasie zyskaliśmy także bardzo wielu użytkowników facebookowych. Wiele nowych osób nas polubiło, zaglądają na nasz fanpage, zadają pytania, są ciekawi, co się u nas dzieje - mówi J. Szewczykowska.

I rzeczywiście - na Facebooku Skansenu można przeczytać wiele komentarzy, podziękowań, a nawet wspomnień, związanych z tą placówką. Przez ostatnie tygodnie to właśnie fanpage muzeum był jedynym medium do kontaktu z turystami i przyjaciółmi Skansenu. I w najbliższym czasie wciąż warto na niego zaglądać.

- Chcemy, aby nasz fanpage był żywy, dynamiczny, aby stale coś się na nim pojawiało. Na razie pracujemy nad tym, żeby na przykład w określony dzień tygodnia przybliżać historię naszego muzeum, w inny mówić o filmach tu zrealizowanych, w jeszcze inny dzień o jakimś święcie. Będziemy też w dalszym ciągu przybliżać obrzędowość i dawne tradycje, które są już praktycznie zapomniane. Mamy zaplanowany cykl wykładów o kulturze, w jeden czwartek w miesiącu, począwszy od 18 lutego. Ten pierwszy wykład będzie poświęcony karnawałowi, który na wsi był nazywany zapustami. Dziś o tych zwyczajach niewiele już osób wie. Kolejny wykład poświęcimy obrzędowości Świąt Wielkanocnych. Będzie również wykład poświęcony pracowni konserwacji, która działa w naszym muzeum - opowiada J. Szewczykowska.

Jednym z ciekawych pomysłów tej wirtualnej wycieczki w przeszłość i teraźniejszość Muzeum Wsi Mazowieckiej jest zaprezentowanie placówki "od kuchni". - Tak naprawdę, nasi goście, którzy nas odwiedzają, widzą efekt końcowy naszej pracy, a nie widzą, ile kosztuje wysiłku i czasu zorganizowanie wystawy, czy imprezy, konkursu albo jak wygląda konserwacja obiektów, czy praca w ogródkach, lub przy zwierzętach, których mamy dużo w naszych zagrodach. Jest to naprawdę potężna praca, której tak naprawdę na co dzień nie widać - opowiada szefowa działu promocji.

Jakie jeszcze niespodzianki przygotowali pracownicy Skansenu dla swoich, jak dotąd, wirtualnych turystów? Na fanpage’u pojawią się także retransmisje wydarzeń, nagrania, czy ogłoszone będą konkursy. Już teraz młodzież i dorośli mogą wziąć udział w konkursie na projekt "muzeoprzytulaka", czyli maskotki dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. - Mamy pomysł na przykład na konkurs filmików z życzeniami dla muzeum, dzięki czemu będzie można wygrać wejściówki - dodaje Joanna Szewczykowska. Wciąż można też kupić kalendarz ścienny z nastrojowymi fotografiami wnętrz skansenowych obiektów.

- Chcemy się chwalić naszym jubileuszem. I czekamy na moment, gdy nasi goście będą mogli pojawić się tu osobiście. Zawsze staramy się stworzyć tu taką rodzinną atmosferę i chcemy, aby turyści czuli się zaopiekowani.

1 / 1
Sierpc. Skansen wiosną

Foto Gość DODANE 28.01.2021

Sierpc. Skansen wiosną

​Zrekonstruowana mazowiecka wieś rzędowa z autentycznymi obiektami - chałupami, kościołem i młynem - to miejsce wypoczynku i interaktywnego poznawana codziennego życia i obrzędowości dawnych mieszkańców wsi.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JUBILEUSZ
  • MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ

am

Polecane w subskrypcji

  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Koniec przyjaźni. Czy Trump i Musk będą chcieli nawzajem sobie zaszkodzić?
  • Iskra na szosie. Na motocyklach z prezentem dla Leona XIV
    • Z bliska
    • Przemysław Kucharczak
    Iskra na szosie. Na motocyklach z prezentem dla Leona XIV
  • Bp Ważny dla gosc.pl: Zaniedbaliśmy ewangelizację i katechizację w parafii, ale broniłbym obecności religii w szkole
    • Tylko u nas
    • Jacek Dziedzina
    Bp Ważny dla gosc.pl: Zaniedbaliśmy ewangelizację i katechizację w parafii, ale broniłbym obecności religii w szkole
  • Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
    • Świat
    • Jacek Dziedzina
    Wojna prewencyjna czy początek wielkiej wojny?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE