Nowy numer 13/2024 Archiwum

Piękno Bogurodzicy

Eleusy, Hodegetrie i inne wizerunki Maryjne, również te głęboko zakorzenione w polskiej tradycji religijnej, pokazywane są na wystawie ikon, zorganizowanej przez Muzeum Diecezjalne w Płocku wspólnie z Pracownią Ikonograficzną.

"Matka Boża w ikonie" - taki tytuł ma wystawa - gromadzi około 20 ikon wykonanych przez siedmiu autorów związanych z płocką pracownią oraz prace jej założycielki i prowadzącej Katarzyny Kobuszewskiej. Wśród nich są przedstawienia tak rozpowszechnione i bliskie wszystkim Polakom, jak wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej i Nieustającej Pomocy, ale też ikony Maryjne mniej znane, jak Madre della Consolazione - Matka Boża Pocieszenia czy oblicze Bogurodzicy w przedstawieniu Deesis, wyrażającym modlitwę, prośbę, kierowaną przez Maryję wraz ze św. Janem Chrzcicielem do Jezusa.

- Wizerunek Matki Bożej to zdecydowanie najpopularniejszy temat ikonograficzny, zwłaszcza że Maryja często występuje w różnych typach ikonograficznych. Mamy więc czułe - Eleusy, albo doskonale nam znane Hodegetrie. Są to przedstawienia z Dzieciątkiem Jezus, wizerunki w jakiś sposób kojarzone z macierzyństwem, dlatego tak działają tu emocje - mówi Katarzyna Kobuszewska.

- Większość z prezentowanych ikon to przedstawienia klasyczne, wzorowane na starych, dostępnych wzorcach, jak na przykład piękna ruska ikona z Suzdalu - Deesis. Ale pokazujemy także ikony, w których same postaci, proporcje, ruch zostały potraktowane trochę bardziej "nowocześnie", choć pozostają w kanonie ikonograficznym. Ciekawą pracą autorstwa jednej z osób, uczestniczących w warsztatach naszej pracowni, jest wizerunek Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, który z jednej strony wskazuje na to, że kanon nie jest sztywny i otwiera się na nowe tematy, a z drugiej - jest to przedstawienie doskonale wpisujące się w obecny czas pandemii - dodaje założycielka Pracowni Ikonograficznej, działającej od 7 lat w Płocku.

Mimo pandemii i zamknięcia placówek kultury wystawa już została zaaranżowana w murach opactwa pobenedytyńskiego i będzie tam do lutego przyszłego roku, do Święta Matki Bożej Gromnicznej. Choć nie ma wernisażu, organizatorzy nie wykluczają, że w razie poprawy sytuacji epidemiologicznej w kraju być może odbędzie się finisaż. Na pewno w najbliższych dniach powstanie 10-minutowy film z wystawy, udostępniony w sieci, m.in. na fanpage’u pracowni i muzeum, dzięki czemu będzie można na razie zwiedzić ją wirtualnie.

To pierwsza z serii 4 wystaw ikon, które planowane są w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. W przyszłym roku zostaną zorganizowane ekspozycje z ikonami wielkopostnymi i wielkanocnymi, ikonami świętych oraz aniołów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy