Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wielkie świętowanie

Płock świętuje setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i obrony miasta przed bolszewikami - przed nami w najbliższych dniach uroczystości liturgiczne, wystawy, koncert, pokazy rekonstrukcyjne, spacer historyczny i wiele innych wydarzeń.

Już od dzisiaj do końca września na pl. Narutowicza można oglądać wystawę plenerową "Tadeusz Jeziorowski (1908-1939). Bohater dwóch wojen", którą przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Również w obrębie płockiej starówki, na Starym Rynku jest już gotowa wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego upamiętniająca 100-lecie tegoż pułku.

W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, 14 sierpnia, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów AS zaprasza na spotkanie z krewnym Tadeusza Jeziorowskiego, które odbędzie się o godz. 17 w restauracji Gary Babci Krysi (ul. Obrońców Płocka 1920 nr 20).

Główne obchody 15 sierpnia - Święta Wojska Polskiego, rocznicy Cudu nad Wisłą i uroczystości liturgicznej Wniebowzięcia NMP - rozpoczną się w Płocku Mszą św. sprawowaną w intencji ojczyzny w katedrze o godz. 10, z muzyczną oprawą liturgii w wykonaniu chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses.

Wcześniej, o 9.30 zostaną złożone kwiaty przed pomnikami Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego i kolumną Zwycięskich Obrońców Płocka w 1920 roku.

Natomiast po Mszy św. zostaną złożone kwiaty na Bratniej Ziemi i odbędzie się ceremonia przy Płycie Nieznanego Żołnierza.

Również 15 sierpnia, od godz. 13 na Starym Rynku będzie odbywał się pokaz konny Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. W tym czasie Książnica Płocka w swoim nowym budynku (eMka) otworzy wystawę rocznicową poświęconą rodzinie Jeziorowskich i zaprosi na promocję publikacji "Jeziorowscy historią naznaczeni. Opowieść rodzinna…". Wydarzenie będzie transmitowane online, natomiast dla indywidualnych zwiedzających ekspozycja będzie dostępna od 17 sierpnia.

W program obchodów włączyła się także Płocka Akademia Rękodzieła, która przygotowuje plener artystyczny z warsztatami ceramicznymi, tkackimi, rysunkowymi, stolarskimi. Uczestnicy m.in. stworzą razem z instruktorami ceramiczne modele - stemple z logo rocznicy obrony Płocka 1920, herbem miasta i jego zabytkami, a także wielki gobelin z widokiem Płocka i inne pamiątki, nawiązujące do tej rocznicy. Wydarzenie będzie odbywać się 15 sierpnia od godz. 11 do 18 na terenie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Misjonarskiej 22.

Ostatnim akcentem tego dnia będzie V Międzynarodowy Bieg Obrońców Płocka 1920 roku, organizowany przez Stowarzyszenie "Płock Biega No Age Limit" na Starym Rynku od godz. 20.

W czasie obchodów 100. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami harcerze zapraszają na capstrzyk przy bratniej mogile (ul. Targowa, 17 sierpnia, godz. 20), a 18 sierpnia od rana będą składać kwiaty w miejscach pamięci 1920 r. Uroczystości 18 sierpnia rozpoczną się o godz. 10 na płockim Cmentarzu Garnizonowym (ul. Norbertańska); w programie: hymn państwowy, wystąpienie prezydenta miasta, modlitwa za poległych podczas I wojny światowej i obrońców Płocka w 1920 r., apel pamięci złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz strzały na wiwat w wykonaniu Płockiej Drużyny Kuszniczej i Płockiego Bractwa Kurkowego.

Tego dnia o godz. 18 przy ul. Obrońców Płocka 1920 roku rozpocznie się koncert Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka", zostanie pokazana instalacja graficzno-wizualna i posadzony dąb upamiętniający walki w obronie Płocka (Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Aktywności Seniorów).

Natomiast o 19.30 na Starym Rynku prezydent miasta wręczy nagrody w dziedzinie twórczości i edukacji artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz nominacje laureatom plebiscytu Płocczanin Roku.

O godz. 20 rozpocznie się widowisko historyczno-muzyczne "Obrońcom Płocka 1920" (Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca "Wisła").

19 sierpnia Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna zaprasza na pokaz plenerowy filmu niemego "Cud nad Wisłą" reż. Ryszarda Bolesławskiego (1921) w autorskiej oprawie muzycznej w wykonaniu zespołu The Washing Machine. Pokaz rozpocznie się o godz. 20 na Starym Rynku.

Organizatorzy wydarzeń przypominają o przestrzeganiu nakazów sanitarnych ze względu na COVID-19, stosowanie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy