Nowy numer 13/2024 Archiwum

Historyczne miasto, historyczna chwila

Od 1 stycznia powiat płoński ma w swoich granicach trzecie miasto - po 150 latach Czerwińsk nad Wisłą odzyskał dawne prawa.

Czerwińsk - niewielka, nadwiślańska miejscowość, miała swój udział w wielkiej historii Polski. Często bywali tu dostojnicy kościelni i książęta mazowieccy. W czerwińskim klasztorze w 1410 roku o pomyślność w walce z krzyżakami modlił się król Władysław Jagiełło, po tym jak wraz z armią przeprawił się w tym miejscu przez Wisłę. Od 1923 roku kompleksem klasztornym oraz sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, ze słynącym łaskami obrazem opiekuje się zakon salezjanów.

Od 1 stycznia Czerwińsk nad Wisłą ponownie jest miastem. Był nim przez prawie 500 lat, zanim utracił ten przywilej wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. - Trwało to ok. dwóch tygodni, a dowódca największego powstańczego oddziału pochodził właśnie z Czerwińska. To za tę powstańczą postawę miasto zostało ukarane przez cara odebraniem praw miejskich w 1869 roku - mówił w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" Mateusz Odoliński, koordynujący procedurę administracyjną w czerwińskim urzędzie.

Można powiedzieć, że 150 lat od tamtych wydarzeń historia zatoczyła koło. 2 stycznia 2020 roku w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie miały miejsce uroczystości związane z administracyjnym nadaniem statusu miasta. Marcin Gortat, obecnie Burmistrz Miasta i Gminy Czerwińsk nad Wisłą odebrał stosowne dokumenty z rąk wiceministra Macieja Wąsika. - To miasto historyczne, które utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto, usilnej pracy pana burmistrza i Rady Miejskiej, Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje - mówił M. Wąsik podczas uroczystości w ministerstwie.

Formalne starania społeczność rozpoczęła jeszcze w styczniu 2019 roku. Gmina sprawnie przebrnęła przez wszelką wymaganą prawem dokumentację. Jednak sam pomysł odzyskania praw miejskich sięga roku 2009. Już wtedy podejmowane były przez mieszkańców i Fundację Rozwoju Czerwińska starania i inicjatywy społeczne mające zwrócić uwagę gminy na tę ideę. Miejscowym zależało na odzyskaniu dawnych praw, co potwierdziły m.in. konsultacje społeczne. Ponad 96 proc. mieszkańców poparło tę inicjatywę.

Obok Czerwińska prawa miejskie odzyskały również miejscowości Lututów i Piątek w woj. łódzkim oraz Klimontów w woj. świętokrzyskim. Dzięki tym zmianom w Polsce mamy obecnie 944 miasta.

Lokalne uroczystości odbędą się 19 stycznia, a rozpoczną się od Mszy św. odprawionej w czerwińskim sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy