Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Zamek odzyskał duszę

W Opinogórze poświęcono na nowo kaplicę rodu Krasińskich.

Jest to nawiązanie do XIX-wiecznej tradycji, gdy w czasach wieszcza Zygmunta Krasińskiego i jego ojca gen. Wincentego, przez krótki czas funkcjonowała w zamku kaplica domowa. - Chcieliśmy do tamtej tradycji nawiązać, tym bardziej, że zachowała się niewielka pamiątka: gobelin z pierwszej kaplicy - mówi Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Teraz w neogotyckim wnętrzu stanął, odrestaurowany w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, kredensowy ołtarz z obrazem św. Jana Nepomucena - depozyt z kościoła w Węgrowie. Znalazły się w nim również inne przedmioty sakralne związane z rodziną wieszcza, m.in. mozaika przedstawiająca św. Annę Samotrzecią, która jest z kolei depozytem z parafii opinogórskiej i zabytkowy żyrandol w kształcie korony. W oknie umieszczono replikę witraża św. Zygmunta z płockiej katedry.

- W kaplicy kult będzie sprawowany sporadycznie, będzie miejscem dorocznej modlitwy za zmarłych z rodu Krasińskich. Już od kilku lat wychodzi z tego miejsca doroczna procesja z mozaiką św. Anny do kościoła parafialnego - dodaje dyrektor Muzeum Romantyzmu.

Pierwszej Mszy św. w kaplicy zamkowej, która została ustanowiona za zgodą biskupa płockiego, przewodniczył ks. prał. Ireneusz Wrzesiński. - Byliśmy w różnych kaplicach pałacowych, ale po raz pierwszy uczestniczymy we mszy na zamku - mówili uczestnicy spotkania w Opinogórze - muzealnicy z całego Mazowsza.

Inauguracja kaplicy zbiegła się ze 160. rocznicą śmierci Wincentego hr. Krasińskiego. Towarzyszył jej koncert na zabytkowym fortepianie "Żyrafa", który w ostatnim czasie został poddany konserwacji.

W czasie spotkania muzealników, s. Magdalena Abramow-Newerly ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dyrektor Muzeum św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego podzieliła się informacją, że w ich zbiorach zachował się ornat ofiarowany świętemu w 1873 roku przez Elizę Krasińską. - Mam nadzieję, że po koniecznej konserwacji, ta cenna szata liturgiczna mogłaby trafić jako depozyt do kaplicy zamku w Opinogórze - powiedziała s. Magdalena.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy