Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mobilne przedsiębiorstwa

Urząd Statystyczny w Warszawie zbadał, jak migrują firmy z miast subregionalnych Mazowsza, w tym Płocka.

Analiza przygotowana przez Mazowiecki Ośrodek Badań Regionalnych dotyczy lat 2014-2016. Dane, prezentowane podczas serii konferencji m.in. w Ciechanowie i Płocku, pokazują, że w miastach naszego subregionu, coraz więcej firm przenosi swoją siedzibę poza ich teren, najczęściej w najbliższe sąsiedztwo. Zwykle migrują młode przedsiębiorstwa, działające krócej niż pięć lat. Ponad 70 proc. owych migrujących przedsiębiorstw na Mazowszu stanowiły osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, co silnie łączy odpływ firm z odpływem mieszkańców z miast.

Jak w badaniach wypadł Płock? Ogólnie rzecz biorąc, chociaż więcej firm powstawało niż się zamykało, a więc przedsiębiorczość rosła, to jednak bilans migracji był tu ujemny. Pod względem przedsiębiorczości wśród miast subregionu Płock wypadł stosunkowo najsłabiej - w 2017 r. zarejestrowane było 12,5 tys. firm, co daje statystycznie 103 podmioty na tysiąc mieszkańców miasta; trochę słabszy wskaźnik miał jedynie Ciechanów. Wśród płockich firm dominują branże, takie jak handel, budownictwo, działalność naukowa i profesjonalna.

Dokąd odbywał się odpływ firm? To zależy od rodzaju przedsiębiorstwa. W przypadku takich, które prowadzi osoba fizyczna, dominowały okolice Płocka. Co druga taka firma, która opuszczała Płock, przenosiła siedzibę tuż pod miasto, przy czym najczęstsze kierunki to: gminy Słupno, Radzanowo i Stara Biała. W badaniu uwzględniono także większe firmy, wyłączając osoby fizyczne; takie duże przedsiębiorstwa, z kolei, przenosiły swoje siedziby albo do Warszawy, albo do innych województw. W przypadku małych firm zwykle decydują czynniki osobiste (np. zmiana miejsca zamieszkania) natomiast większe firmy migrują ze względów biznesowych, inwestycyjnych, poszukując rynków zbytu.

Migracja miała też drugi kierunek - część przedsiębiorstw zdecydowała się na adres płocki. Firmy, prowadzone przez osoby fizyczne, najczęściej napływały z podpłockich gmin, w dużym stopniu z Radzanowa i Starej Białej. Nie uwzględniając jednak firm indywidualnych, a tylko duże przedsiębiorstwa, to przeważały kierunki migracji z innych województw. Ciekawe, że biorąc pod uwagę tylko takie firmy, w Płocku w 2016 r., ich przybywało, pomimo ujemnego salda migracji. Podobnie było w większości podpłockich gmin.

Warto dodać, że przedsiębiorcy, którzy przenieśli swoje miejsce zamieszkania i siedzibę firmy poza miasto, realnie są często wciąż jego użytkownikami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy