Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pamięć i modlitwa

Kwiaty złożone w miejscach pamięci i przy Memoriale Sybiraków - w Płocku uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej.

W piątek przy kilku płockich przystankach szlaku pamięci ofiar II wojny światowej i martyrologii Polaków na Wschodzie zapłonęły znicze.

W południe hołd pomordowanym oddano przy dębach pamięci, następnie przy symbolicznej mogile na zabytkowym cmentarzu przy ul. Kobylińskiego oraz przy płockiej Stanisławówce, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca płockich żołnierzy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Po południu odbyła się ceremonia, z udziałem m.in. wiceprezydentów miasta i prezesa Związku Sybiraków w Płocku, przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie, który znajduje się na cmentarzu komunalnym. Wartę przy pomniku zaciągnęła młodzież z LO PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych.

Modlitwę przy memoriale poprowadził ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej i kapelan środowisk kombatanckich, zabrzmiał hymn państwowy oraz hymn Sybiraków, i nazwiska płocczan, ofiar sowieckiego reżimu, w Apelu Pamięci, odczytanym przez ucznia Gimnazjum im. Emilii Plater. Kwiaty złożyły delegacje m.in. środowisk kombatanckich i osób represjonowanych, radni miasta i przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego.

W tym roku mija 78 lat od Zbrodni Katyńskiej, dokonanej na mocy decyzji naczelnych władz Związku Radzieckiego na polskich jeńcach wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Łącznie funkcjonariusze NKWD zamordowali blisko 22 tysiące Polaków, głównie przedstawicieli inteligencji, w tym oficerów Wojska Polskiego. Polscy obywatele ginęli od strzału w tył głowy. 13 kwietnia 1943 r. podczas konferencji w Berlinie Niemcy podali informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów ze zwłokami polskich oficerów. W rocznicę tamtego wydarzenia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm RP w 2007 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy