Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ciekawe, bo bliskie i nasze

Ukazał się pierwszy numer "Radzanowskich Zeszytów Historycznych".

- Już od pewnego czasu pan wójt wspominał nam, aby reanimować pisma, które kiedyś przestały być wydawane. Żeby jednak można było je reaktywować musieli znaleźć się ludzie, którzy mają pasję i wiedzę. Chcieliśmy, aby było to coś, co przyciągnie ludzi do wspólnego zagłębiania się w historię lokalną – mówi Anita Ziółkowska, dyrektor GOK-u.

Przy pomocy pasjonatów udało się to zrealizować. - Do projektu przystąpili Walerian Piotrowski, emeryt, regionalista i pasjonat naszego terenu oraz Stefan Chrzanowski, historyk, który od lat związany jest radzanowską ziemią i ma ogromy zasób wiedzy na temat naszego regionu – wymienia A. Ziółkowska.

Wiedza składu redakcyjnego, a także owocna współpraca przyniosły szybkie efekty. - Prace rozpoczęliśmy w październiku minionego roku. Nasze pierwsze spotkania nie miało ukierunkowania, nie wiedzieliśmy dokładnie o czym będziemy pisać. Nie posiadaliśmy nawet punktu zaczepnego. Był pomysł, był zapał , ale nie mieliśmy sprecyzowanego kierunku. Chcieliśmy, aby znalazła się w nim historia ziemi radzanowskiej, której obszar wyznaczają mapy administracyjne gminy i parafii, a także zawrzeć wspomnienia i relacje osób, które pamiętają te dawniejsze i bliższe czasy – dodaje Ziółkowska.

Na kolejnych spotkaniach zespół zdecydował o pisaniu historii ziemi radzanowskiej, wspominając przy tym ważne epizody, które miały miejsce na tej ziemi, jak również interesujące osoby. Tak właśnie powstał pierwszy zeszyt, który jest poświęcony początkowym i podstawowym wiadomościom dotyczących radzanowskiej ziemi. Zeszyt podzielny jest na kilka działów. Znajdują się w nim nie tylko opisy miejscowości, jak również wspomnienia, znane postacie, które miały wpływ na budowę wydarzeń historycznych. Nie brakuje także miejsca na ważne jubileusze.

- Wierzę, że nasza praca nie pójdzie na marne, ale będzie zachętą dla ludzi, aby mogli przybliżyć nam swoje wspomnienia. Pragniemy rozbudzić zainteresowanie naszych mieszkańców. Chcemy, aby ten zeszyt, który otrzymają, przeczytali i podzielili się swoimi wspomnieniami i wiedzą. Aby też przyszli do nas i uzupełnili informacje o  własne sugestie, spostrzeżenia czy uwagi.

- Od pewnego czasu wielu zagłębia się w lekturę bloga ratowoklasztor.blog.pl oraz spotted:Radzanów, gdzie znajdują ciekawostki z życia Radzanowa oraz historyczne zdjęcia czy filmiki. Dlatego chcieliśmy naszą publikacją dotrzeć do szerszego grona społeczeństwa – zwraca uwagę dyrektor GOK.

Pierwszy numer "Radzanowskich Zeszytów Historycznych" ma objętościowo 120 stron i jest formatu zeszytu szkolnego. - Chcielibyśmy zainteresować tym zeszytem także młodzież, bo ona wzrasta na tej pamięć i zasadach, których uczyli nas dziadkowie, niezależnie od tego, jakie czasy są dzisiaj. Patriotyzm nigdy się nie starzeje – zwraca uwagę Anita Ziółkowska.

Pierwszy numer „Radzanowskich Zeszytów Historycznych” wydany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Radzanowie, pod redakcją Waleriana Piotrowskiego (red. naczelny), Stefana Chrzanowskiego oraz Anity Ziółkowskiej - dyrektor GOK w Radzanowie. Sfinansował go Urząd Gminy w Radzanowie n. Wkrą.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy