Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kolędować małemu Jezusowi...

Już dziś początek Płockiego Kolędowania - w katedrze wystąpią aktorka i wokalistka Olga Borys oraz chór Minstrel.

To już 23. odsłona tego wydarzenia, na które do bazyliki katedralnej zaprasza Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. W dzisiejszy wieczór, 5 stycznia, najpiękniejsze polskie kolędy usłyszymy w wykonaniu Olgi Borys i chóru Minstrel.

Olga Borys to polska aktorka i wokalistka. W latach 1997-1999 występowała w Teatrze Studio w Warszawie, w latach 1999-2001 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Od lat znana jest polskim telewidzom z udziału w popularnych serialach. Grała między innymi w "Klanie", "Na Wspólnej" czy "Magdzie M.". Pod koniec lat 90. wcieliła się w rolę Zuzi w popularnym sitcomie "Lokatorzy". Aktorka wzięła udział w szóstej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo".

Oldze Borys towarzyszyć będzie w piątkowy wieczór chór Minstrel, działający przy najstarszej polskiej szkole - Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Powstał w 1992 roku i obecnie liczy ok. 86 chórzystów – uczniów Liceum. Założył go i od początku prowadzi nauczyciel Małachowianki - Sławomir Gałczyński. Współprowadzącą chóru jest Eliza Łochowska, a przy fortepianie zespołowi towarzyszy Dariusz Petera. Minstrel skupia uczniów i absolwentów liceum. W czasie 24-letniej działalności zespół dał około 520 koncertów w kraju i za granicą. Śpiewał w Czechach, Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Serbii, Niemczech, Izraelu i Szwecji, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W święto Trzech Króli, 6 stycznia, w katedrze wystąpi Łódzka Grupa Kreatywna z projektem "Z kolędą przez Polskę – wersja płocka". Muzycy przedstawią program kolęd i pieśni regionalnych związanych z obrzędowością świąteczną. Projekt specjalny "Z kolędą przez Polskę – wersja płocka"  to unikalne w skali kraju wydarzenie literacko-muzyczne oparte o pieśni ludowe wywodzące się z ziem jednej z dawnych głównych siedzib Królestwa Polskiego, wsparte najbardziej znanymi kolędami w odświeżonych aranżacjach. Klimatyczne kompozycje wprowadzą publiczność w ciepły i rodzinny nastrój świąt, dając radość ze wspólnego kolędowania, zaś znajdujące się w drugiej części repertuaru muzyczne formy ludowe wzbogacone intrygującymi improwizacjami ukażą bogactwo dawnej muzyki. W repertuarze, obok znanych kompozycji takich jak "Cicha noc" czy "Dzisiaj w Betlejem", znajdą się również te regionalne, zaczerpnięte z tomów pieśni spisanych przez Oskara Kolberga.

23. edycję Płockiego Kolędowania niedzielnym koncertem zakończy zespół Turnioki, grający muzykę polskich i słowackich gór we własnych, współczesnych aranżacjach. Zespół istnieje od 2000 roku i zagrał do tej pory blisko 900 koncertów w Polsce i za granicą reprezentując nasz kraj na festiwalach m.in. w Meksyku, Indiach, Niemczech, Czechach na Ukrainie i Słowacji. W Płocku grupa wykona program "Na to Boze Narodzyniy – koncert kolęd i pastorałek po góralsku".

Wszystkie koncerty podczas najbliższych trzech wieczorów będą się rozpoczynać o godz. 19. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy