powrót
Wiara.pl - Serwis

Płocki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
Gościem Narodowgo Czytania "Wesela" w Płońsku był aktor Sylwester Maciejewski  
Gościem Narodowgo Czytania "Wesela" w Płońsku był aktor Sylwester Maciejewski
Dawid Turowiecki

Czytaj i tańcz! przejdź do galerii

Od rozmowy Czepca z Dziennikarzem rozpoczęli Narodowe Czytanie "Wesela" aktor Sylwester Maciejewski i radny powiatu płońskiego Dariusz Żelasko.

Dawid Turowiecki

|

04.09.2017 20:37 GOSC.PL

dodane 04.09.2017 20:37
0

Akcja propagująca znajomość polskiej literatury, cieszy się w Płońsku niesłabnącą popularnością.

117 lat temu w podkrakowskiej wsi Bronowice odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Fakt ten, na kanwie dramatu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego, przypomnieli sobie uczestnicy spotkania w sali gościnnego Miejskiego Centrum Kultury. Kapryśna aura sprawiła bowiem, że "weselni" goście nie zasmakowali lektury tegorocznego Narodowego Czytania, jak to było w zwyczaju, w plenerze. Mimo to wydarzenie zintegrowało wiele lokalnych środowisk.

Portret Polaków przełomu wieków stanął przed oczami uczniów miejscowych szkół, nauczycieli, parlamentarzystów, samorządowców, bibliotekarzy oraz pozostałych miłośników literatury. W czytelnicze przedsięwzięcie zaangażowało się aktywnie nieco ponad 40 osób. Wielu inspirowała obecność aktora Sylwestra Maciejewskiego, który od niedawna jest mieszkańcem ziemi płońskiej, a konkretnie Królewa w gminie Joniec.

Postać autora "Wesela" przedstawiła barwnie delegacja Szkoły Podstawowej nr 3, której Wyspiański patronuje od 48 lat. Placówce imię tego wybitnego artysty nadano w setną rocznicę jego urodzin.

Publiczność nie szczędziła gromkich oklasków. W humorystycznej scenie dialogu Pana Młodego z Jadwigą Mikołajczykówną, w której udział wzięli nauczycielka ZS nr 1 Dorota Gut-Pacuszka oraz ks. Andrzej Żywiałowski z parafii pw. św. M. Kolbego w Płońsku, wprowadzono również elementy taneczne. Ksiądz wikariusz przyznał z przymrużeniem oka, że i on mógł wreszcie poczuć się jak kandydat na męża. Oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Kaniak, który przygrywał na akordeonie do skocznego mazura.

- To było wspaniałe przeżycie literackie, które połączyło różnych ludzi i różne środowiska. Sam tekst "Wesela" jest bardzo trudny, ale czytanie wybranych scen, tych bardzo smakowitych i tych niezwykle istotnych dla naszego współczesnego języka, mających jakże aktualne przesłanie, jeszcze raz pokazało, jak potrzebna jest to akcja i jak dużą cieszy się ona popularnością - podsumowuje Bożena Kaliściak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku, głównego organizatora wydarzenia.

Akcji Narodowego Czytania w Płońsku towarzyszyły wystawy kolekcji lalek w strojach regionalnych Jolanty Kownackiej oraz malarstwa Anety Zabłockiej.

1 / 1
Narodowe Czytanie w Płońsku

Foto Gość DODANE 04.09.2017

Narodowe Czytanie w Płońsku

​Z udziałem aktora Sylwestra Maciejewskiego w Płońsku czytano "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • NARODOWE CZYTANIE "WESELA" WYSPIAŃSKIEGO
  • PŁOŃSK

Dawid Turowiecki

Polecane w subskrypcji

  • Kilka słów o sharentingu
    • Polska
    • Klaudia Cymanow-Sosin
    Kilka słów o sharentingu
  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
  • „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
    • Polska
    • Piotr Legutko
    „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE