Nowy numer 13/2024 Archiwum

Z historią na "ty" przejdź do galerii

Na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie zorganizowano wakacyjne "Spotkania z historią ożywioną".

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie we współpracy z lokalnymi grupami rekonstrukcyjnymi: Chorągwią Ziemi Ciechanowskiej, Grupą Pozytywnie Historyczni oraz Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 79 pułku piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy, przygotowało projekt: "Spotkania z historią ożywioną". Miłośnicy historii mogą zobaczyć i jednocześnie uczestniczyć w różnych aspektach życia średniowiecznego, podziwiać m.in. uzbrojenie rycerza z przełomu XIV oraz XV wieku, na dziedzińcu odbywały się pokazy średniowiecznych instrumentów, tańca i strojów, pokazy walki, widowisko z ogniem w roli głównej i wiele innych atrakcji. Impreza odbywa się na terenie dziedzińca Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie i ma charakter otwartych bezpłatnych warsztatów organizowanych we wszystkie niedziele w okresie wakacyjnym, i potrwa do końca sierpnia. Zarówno mieszkańcy Ciechanowa i okolic mogą udać się w podróż do przeszłości pełną różnego rodzaju atrakcji.

- Na spotkania z historią wpadło nasze kierownictwo. Chodzi w nich o to, aby przybliżyć zarówno najmłodszym, jak i starszym to, jak się żyło w średniowieczu. Dziś akurat staramy się przybliżyć naszym odwiedzającym "Gry średniowieczne": można pożonglować, pograć w gry planszowe i gry sprawnościowe. Każdy znajdzie coś dla siebie. Co niedzielę temat naszego spotkania jest inny. Już za tydzień kolejne spotkanie będzie poświęcone piaskownicy archeologicznej, w kolejne będzie pokaz sokolniczy. Poprzez tego typu spotkania chcemy pogłębić wiedzę o zamku, jak również zachęcić ciechanowian do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca – wyjaśnia Mariusz Podgródny, przewodnik muzealny.

Z racji niesprzyjającej pogody, gry i zabawy przeniesiono do holu zamkowego. Średniowieczne gry prezentował pochodzący z Elbląga Zbigniew Tomaszewski. - Moja pasja ma źródło w zainteresowaniach historią, szczególnie średniowiecza, zwłaszcza rycerstwa polskiego i krzyżackiego. Interesuje mnie ich życie codzienne, zwyczaje i obyczaje, jak spędzali wolny czas. Jestem kolekcjonerem i twórcą średniowiecznych gier planszowych i plenerowych m.in. Bitwy pod Grunwaldem z figurkami przedstawiającymi wszystkie formacje wojskowe i czołowych bohaterów bitwy, jak król Władysław Jagiełło czy Zawisza Czarny. Oprócz kilkudziesięciu figur rycerzy posiadam miniatury drakkarów wikingów, młoty Thora, topory, różnego rodzaju miecze, hełmy celtyckie i inne akcesoria. Figurki wykonane są z polirezynu lub drewna, są ręcznie malowane. Posiadam również kolekcję ozdób jakie nosili Słowianie i Wikingowie. Lubię szukać rzeczy, których brakuje na naszym rynku. Pomyślałem sobie, że gry to jest taka nisza kulturalna i czemu by jej nie odtworzyć – mówi o swojej kolekcji pan Zbigniew.

Jak przyznaje zainteresowanie historią zaowocowało uczestnictwem w wielu imprezach historycznych zarówno w Polsce m.in. w Muzeum Archeologicznym w Warszawie, na Zamku Królewskim w Łęczycy, w Centrum Kultury Zamek Wrocław–Leśnica, na zamku Liw, na zamku w Opolu, w grodzisku wczesnośredniowiecznym w Sopocie, a nawet podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie, jak i za granicą w Wilnie na Litwie oraz w Foteviken w Szwecji. – Zebrane przez ten czas doświadczenie pozwoliło mi na stworzenie szerokiej i atrakcyjnej oferty rozrywki dla młodszych i starszych, którą teraz prezentuję wszystkim uczestnikom imprez – dodaje pan Zbigniew.

- Bardzo mi się podobały te gry. Dzisiaj bardzo mało czasu poświęcam na gry planszowe, gdyż większą część czasu spędzam na grach przed komputerem. Jednak dzięki temu spotkaniu mogłem poznać gry, którymi bawili się zapewne moi rówieśnicy - przyznaje jeden z uczestników ciechanowskiego spotkania na zamku, Daniel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy