Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kulturalnie i wielkopostnie

Od jutra w katedrze płockiej Festiwal Muzyki Jednogłosowej z udziałem Scholi Gregoriańskiej z Łodzi, zespołu Schola Gregoriana Silesiensis oraz grupy Pogranicze.

Płocki Festiwal Muzyki Jednogłosowej, organizowany już po raz dwudziesty trzeci, to wyjątkowe wydarzenie kulturalne w skali kraju. Jego gwiazdami są polscy i zagraniczni artyści oraz zespoły, sięgający do unikatowych kompozycji nawet z okresu wczesnego średniowiecza. Gościli tu już m.in. Schola Antiqua z Hiszpanii, Trio Mediaeval, The Hilliard Ensemble z Wielkiej Brytanii, Schola Gregoriana Pragensis, Tomasz Stańko z zespołem Bornus Consort. Festiwal ma też wymiar duchowy - organizowany jest zawsze u progu Wielkiego Tygodnia i przybliża słuchaczom cenne zabytki muzyki liturgicznej. Koncerty to nierzadko swego rodzaju misteria pasyjne.

W tej edycji FMJ usłyszymy na początek Scholę Gregoriańską z Łodzi, która wykona Koncert ku czci Pana Jezusa Wcielonego i obecnego w Eucharystii. Zespół zajmuje się regularną oprawą Mszy św. sprawowanych w archikatedrze łódzkiej. Od 2011 r. członkinie Scholi Gregoriańskiej we współpracy ze Szkołą św. Grzegorza z Le Mans i poznańską Szkołą św. Benedykta organizując letnie, ogólnopolskie warsztaty chorału gregoriańskiego według metody Solesmes. Schola, którą kieruje Bogna Bohdanowicz, zaśpiewała w 2015 r. na Kongresie Biskupów Europy. Zdobyła II miejsce w kategorii monodii w międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Chivasso we Włoszech. Chór śpiewał w Wilnie, Liege, Antwerpii i Poznaniu. W Płocku artystki wystąpią w piątek, 31 marca, podczas pierwszego wieczoru festiwalowego.

W sobotę, 1 kwietnia będzie można usłyszeć zespół Schola Gregoriana Silensiensis z Wrocławia. Schola uczestniczy w festiwalach, koncertach i uroczystościach liturgicznych w Polsce i za granicą. Jej działalność związana jest odkrywaniem najstarszych źródeł muzyki kościelnej, szczególnie z Dolnego Śląska. Kantorem zespołu jest Robert Pożarski. Podczas koncertu w płockiej katedrze Schola Gregoriana Silesiensis wykona Chorał Sarmacki Castrum Doloris, czyli staropolskie ceremonie pogrzebowe. Zabrzmią utwory m.in. na kotłach i kozłach polskich (odmiana dud).

W niedzielę, 2 kwietnia, Festiwal Muzyki Jednogłosowej zamknie występ zespołu Pogranicze z miejscowości Szypliszki. Śpiew łączy tu dwie narodowości: Polaków i Litwinów oraz tworzy - mimo pewnych odrębności - wspólny obszar, zarówno muzyczny, jak i kulturowy. Zespół Pogranicze, którego zaczątki tworzyły się w Świetlicy Gminnej w Szypliszkach w 1980 r., wielokrotnie koncertował w Polsce i poza granicami kraju. W 1988 r. powstał jego młodszy odpowiednik - grupa dziecięca „Małe Pogranicze”. Jednym z najważniejszych ich występów był koncert w Filharmonii Narodowej w 1999 roku. W tym samym roku grupa wystąpiła przed Janem Pawłem II podczas jego wizyty w Wigrach. Nagrania zespołu były wielokrotnie emitowane przez I i II program Polskiego Radia oraz rozgłośnie regionalne, a także przez TVP. Od początku istnienia, zespół śpiewał wielogłosem, czyli manierą charakterystyczną tylko dla tego małego obszaru Suwalszczyzny. Swoim śpiewem Pogranicze uświetniają wiele uroczystości związanych ze świętami kościelnymi, ich śpiew towarzyszy wielu różnym nabożeństwom (nabożeństwa majowe, Gorzkie Żale, Dni Krzyżowe) jak i podczas czuwania przy zmarłym.

Organizatorami Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, parafia katedralna i UM Płocka. Wszystkie koncerty odbywają się w bazylice katedralnej od godz. 19 i są bezpłatne. Festiwal potrwa od 31 marca do 2 kwietnia. Poprowadzi go Paweł Sztompke.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy