Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Byli naszymi duszpasterzami

Księża, których pożegnaliśmy od ostatniego Dnia Zadusznego.

Ks. kan. Andrzej Niesłuchowski zmarł 14 listopada ubiegłego roku w wieku 73 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii Obryte. Pochodził z parafii Klukowo. Urodził się 17 listopada 1943 r. w miejscowości Bylice. Był absolwentem Technikum Rolniczego w Bratnem-Gołotczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Bogdana Sikorskiego w 1974 roku. Pracował jako wikariusz w: Karniewie, Bielsku, Poniatowie, Raciążu, Pułtusku, Płocku (parafia św. Jana Chrzciciela), Gostyninie i Wyszkowie (parafia św. Wojciecha). W 1986 r. został mianowany administratorem, a następnie proboszczem parafii Grzebsk. Od 1991 r. do 2014 r. był proboszczem parafii Obryte. Zmarł w szpitalu w Ciechanowie.

- Różne w życiu są pory roku - mówił w czasie liturgii żałobnej ks. kan. Wiesław Kosek, dziekan pułtuski. - Jeśli czujesz, że zbliża się zima, chciałbym, byś wiedział, że nie jest to pora ostatnia. Ostatnią porą twego życia będzie wiosna zmartwychwstania. Całość twego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie.

Ks. kan. Tadeusz Buławski zmarł 17 stycznia w wieku 71 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Żukowie. Urodził się w Warszawie w 1945 roku. Wyższe Seminarium Duchowne ukończył w Płocku i w 1970 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Suserz, Dobrzyń n. Drwęcą, Drobin, katedralnej w Płocku, w Sannikach i Zawidzu. Od 1983 r. był proboszczem w: Kobylnikach, Dziektarzewie, a następnie przez 18 lat w Żukowie, gdzie przeszedł na emeryturę w 2010 roku. Pełnił m.in. funkcje dziekana i ojca duchownego księży w dekanacie wyszogrodzkim. Był kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej. Uroczystościom pogrzebowym ks. Buławskiego w Żukowie przewodniczył bp Piotr Libera.

„Z synowską miłością wyrażam wdzięczność za radości, jakie doznałem w kapłaństwie” - napisał ks. Buławski w swoim testamencie. Dawna uczennica księdza napisała na parafialny adres mejlowy: „Był wielkim człowiekiem. To właśnie ks. Tadeusz nauczył mnie, jak kochać Boga i tylko jemu zawdzięczam moje głębokie życie religijne. Wychował nas i dbał o życie duchowe”.

Ks. kan. Wiesław Wiśniewski zmarł 27 stycznia w wieku 84 lat. Był emerytowanym proboszczem parafii Bogate. Urodził się w 1932 r. w parafii Drobin. W 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie, następnie pracował w parafiach: Sarnowo, Dobrzyń n. Wisłą, Suserz i Sulerzyż. Był proboszczem w Wieczfni Kościelnej, a od 1991 r. w Bogatem. W 2007 r. przeszedł na emeryturę.

Uroczystościom pogrzebowym w Bogatem, gdzie ostatnie 25 lat spędził ks. kanonik, przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ciało ks. Wiśniewskiego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Drobinie. - Zapisał się w mojej pamięci jako dobry kapłan, wspaniały człowiek z otwartym sercem dla wszystkich potrzebujących duchowego wsparcia - mówi Grażyna Florysiak, nauczycielka Zespołu Szkół w Bogatem.

Ks. Marek Topolewski zmarł 9 października w wieku 50 lat. Był proboszczem parafii św. Anny w Sokołowie k. Gostynina.

Pochodził z parafii Strzygi k. Rypina. W 1992 r. przyjął święcenia kapłańskie, a następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Radzanów n. Wkrą, św. Maksymiliana M. Kolbego w Sierpcu, w parafii Szydłowo, Raciąż, Szwelice i Lutocin. Od 2009 r. był administratorem, a następnie proboszczem parafii w Sokołowie.

Uroczystościom pogrzebowym w Sokołowie przewodniczył bp Piotr Libera, zaś w Strzygach - bp Mirosław Milewski. Ciało śp. ks. Topolewskiego zostało złożone na cmentarzu parafialnym w jego rodzinnej parafii. - Serce ścisnęło mi się na pogrzebie Marka, kiedy do kościoła weszły dzieci z białymi różami i załzawionymi oczami, by stanąć tuż przed trumną - mówi ks. Krzysztof Jończyk.

 

Ks. Jan Włoczewski zmarł 1 maja w wieku 70 lat. Był proboszczem w parafii św. Jana Chrzciciela w Szwelicach.

Ks. Jan urodził się 7 kwietnia 1946 roku, w miejscowości Syberia, w parafii Dąbrowa k. Mławy. Święcenia kapłańskie przyjął 13 czerwca 1971 roku z rąk biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Zaraz po święceniach rozpoczął swoją posługę duszpasterską w parafii Lubiel. Pracował jako wikariusz również w Gradzanowie, Osieku i Gostyninie. W 1981 roku objął probostwo w nowoutworzonej parafii w Dębsku. W 1984 roku został mianowany proboszczem parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. W tych dwóch parafiach podjął się budowy kościołów w trudnych latach 80. Następnie został proboszczem w Lutocinie, Woźnikach, Duninowie i Szwelicach. Przez 11 lata był proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Szwelicach.

Uroczystościom pogrzebowym ks. Włoczewskiego w Szwelicach przewodniczył bp Piotr Libera.

- Był człowiekiem z charakterem, miłym i uśmiechniętym. Zawsze, gdy przychodził po kolędzie pytał, jak się żyje, jak zdrowie rodziców, mojego rodzeństwa. Był bliski drugiemu człowiekowi. Pomocny i otwarty, nigdy nie odmawiał życzliwej pomocy – wspomina Piotr Brak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy