Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kreatywni na start

Rusza VIII edycja konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych miasta. Jednocześnie po raz drugi zarząd Fundacji "Fundusz Grantowy dla Płocka" zaprasza do składania wniosków osoby indywidualne i grupy nieformalne.

Fundacja Fundusz Grantowy dla Płocka przeznaczy w tej edycji konkursu sumę 330 tys. na realizację projektów, aktywizujących lokalną społeczność miasta i związanych z dziedzinami szeroko pojętej kultury, nauki, sportu i rekreacji. Po raz drugi o finansowanie swojego wniosku mogą ubiegać się osoby indywidualne i grupy nieformalne. W środę, podczas spotkania z udziałem członków zarządu Fundacji, a jednocześnie przedstawicieli jej fundatorów i darczyńcy: wiceprezydenta miasta - przewodniczącego Rady Fundatorów, PKN Orlen SA, Basell Orlen i Fundacji Levi Strauss podsumowano poprzednią edycję i ogłoszono oficjalnie otwarcie nowego konkursu.

Poprzednio zostało zrealizowanych 16 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe oraz 11 projektów, złożonych przez osoby indywidualne i grupy. Fundacja przyznała w sumie ponad 280 tys. zł i podobną kwotę wykorzystano przy realizacji projektów. Wśród nich znalazły się m.in. projekt „bank czasu”, czyli wymiana usług między osobami starszymi i niepełnosprawnymi, warsztaty i spotkania literackie, zajęciach dla osób niepełnosprawnych, plener malarski, akcje dotyczące ekologii, koncerty na płockiej starówce, zajęcia edukacyjne, sportowe, taneczne oraz digitalizacja zabytkowych podręczników. A co z projektami pojedynczych mieszkańców lub grup nieformalnych? - Osoby indywidualne wykazały się dużym zaangażowaniem, aktywnością, bo poświęcały swój czas, ale przede wszystkim dzieliły się swoimi pasjami i zainteresowaniami - zaznaczyła Marzena Kapuścińska z zarządu Fundacji, podsumowująca tamtą edycję. W tej grupie projektów zrealizowano m.in. lekcje dotyczące przedsiębiorczości, zajęcia taneczno-rytmiczne, warsztaty w gospodarstwie rolnym, z pszczelarstwa, oraz warsztaty, pokazujące, jak dawniej wyglądały prace podczas żniw.

- Od wielu lat ten konkurs i składane projekty są barometrem tego, co dzieje się w Płocku, co jest miastu potrzebne i co chcą robić jego mieszkańcy. Z wielką niecierpliwością oczekujemy na pomysły i zgłoszenia w tej edycji konkursu. Jak zwykle będą się liczyły dobre pomysły, skuteczność, i przede wszystkim pasja - zaznaczyła podczas spotkania Agnieszka Rejnowicz z Basell Orlen Polyolefins sp. zo.o.

- Od 13 lat uczestniczymy w tej fundacji i mamy nadzieję, że ta trzynasta będzie szczęśliwa. Dzięki tym funduszom aktywizujemy lokalne środowisko. To działalność nie tylko biznesowa. Polega ona też na wspomaganiu lokalnych społeczności i działań, które obejmują kulturę, sport, wypoczynek. Zawsze wspominam akcję dla seniorek, które uczestniczyły w zajęciach samoobrony. To rzecz, która by się nie zdarzyła, gdyby nie było fundacji i takich działań, które są niestandardowe - zauważył Mirosław Nowak reprezentujący na spotkaniu Levi Strauss Foundation.

- Nadal zachęcamy do aplikowania organizacje pozarządowe. W tym roki maksymalna wysokość grantu dla organizacji pozarządowych to 25 tys., dla osób indywidualnych - 5 tys. zł. Nadal pozostaje ten warunek, że należy wykazać wkład własny. W przypadku organizacji pozarządowych - 20 procentowy, przy czym 10 proc. może stanowić wkład nie finansowy. W przypadku osób indywidualnych i grup nieformalnych wkład własny wynosi 10 proc, tylko i wyłącznie wkład finansowy - informowała Marzena Kapuścińska, prezes zarządu. Termin składania wniosków jest do 20 września włącznie; można je składać pocztą - listem poleconym, przesyłką kurierską albo osobiście, w biurze Fundacji Fundusz Grantowy dla Płocka przy ul. Misjonarskiej 22. Ogłoszenie wyników przewidywane jest  najpóźniej 15 października 2016 r., a okres realizacji projektów rozpoczyna się w dniu ogłoszenia wyników i potrwa do 31 sierpnia 2017 r.

- Pojawiło się też kilka zmian w tym konkursie. Do najważniejszych można zaliczyć liczbę składanych wniosków. Tym razem można złożyć dowolną liczbę wniosków indywidualnych lub partnerskich z tym zaznaczeniem, że mogą zostać przyznane środki z Funduszu Grantowego dla maksymalnie jednego wniosku indywidualnego i jednego partnerskiego - wyjaśniała dalej Marzena Kapuścińska.

Kolejna istotna zmiana to możliwość pobierania opłat od uczestników projektu. Jednak ta informacja musi być zawarta we wniosku o dofinansowanie, a środki te nie mogą stanowić wkładu własnego organizacji. Organizator konkursu - Fundacja - zdecydował się też na zmniejszenie liczby załączników, potrzebnych na etapie składania wniosków. I tak, organizacje pozarządowe muszą złożyć aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego i oświadczenie o braku zaległości wobec instytucji, takich jak Urząd Skarbowy, a także ewentualne referencje. Natomiast w przypadku osób indywidualnych - wymagane będzie oświadczenie z Krajowego Rejestru karnego o niekaralności opiekuna grupy, kserokopia dowodu osobistego, oświadczenia stanowiące załączniki do formularzy, i referencje.

Jak wyjaśniała dalej Marzena Kapuścińska, w dalszym ciągu będzie przyznawana premia punktowa za partnerstwo w realizacji projektu, za włączanie się w życie społeczne i przeprowadzenie wydarzeń, takich jak kampanie społeczne, happeningi, oraz promowanie pozytywnych postaw. - Chcemy, żeby te inicjatywy realizowały się w formule otwartej i angażowały jak największą liczbę osób - dodała przedstawicielka Fundacji.

- W najbliższym czasie odbędą się 2 spotkania, podczas których chcemy poinformować organizacje pozarządowe o szczegółach związanych ze składaniem projektów, by były one jak najlepsze i najlepiej przygotowane. Spotkania odbędą się 24 i 25 sierpnia, o godz. 16 w Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Misjonarskiej 22,  w sali nr 5. Jeżeli będzie taka potrzeba będziemy organizować więcej takich spotkań - zapewniła Monika Maron, z zarządu Fundacji.

Dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronie www.funduszgrantowy.plock.eu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy