Nowy numer 13/2024 Archiwum

Załóż buty wyczynowe...

Tegoroczna, 35. piesza pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę wyruszy w duchu miłosierdzia i dziękczynienia za nawiedzenie diecezji płockiej przez obraz Jasnogórski.

Być może ta 35. pielgrzymka jest szczególnie potrzebna naszemu Kościołowi, aby stać się echem i pogłębieniem ważnych duchowych wydarzeń, które dopiero co miały miejsce w naszej ojczyźnie i diecezji: nawiedzenie ikony Jasnogórskiej w każdej naszej parafii, Rok Miłosierdzia, pielgrzymka ojca świętego Franciszka w Polsce oraz Światowe Dni Młodzieży.

"Entuzjazm i poruszenie serc, który widziałem na peregrynacji obrazu Czarnej Madonny, obserwuję każdego roku, towarzysząc naszej diecezjalnej pieszej pielgrzymce na Jasną Górę" - napisał bp Piotr Libera w specjalnym słowie zachęty przed pielgrzymką.

"Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki będą słowa: »Miłosierni jak Ojciec«, nawiązujące do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Słowa te inspirują nas do rozwijania wyobraźni miłosierdzia i otwarcia serca na potrzeby bliźnich. Modlić się będziemy o ożywienie ufności w Miłosierdzie Boże, w intencji naszej ojczyzny i diecezji, a szczególnie o dobre owoce Światowych Dni Młodzieży" - napisał biskup płocki.

- Na pielgrzymce będziemy się modlili szczególnie za młodzież, w kontekście ŚDM w Krakowie. Będziemy modlili się za każdego z nas, bez wyjątku, abyśmy stali się miłosierni. Tak trzeba modlić się w tym roku - mówi ks. Jacek Prusiński, główny przewodnik pielgrzymki.

Czas i droga, jak zawsze jest ten sam: od 6 do 14 sierpnia. Dziewięciodniowe rekolekcje w drodze rozpocznie 6 sierpnia o 6.00 Msza św. w płockiej katedrze, pod przewodnictwem bp. Piotra Libery. Następnie pielgrzymi wyruszą na szlak w 11 grupach, które od lat odpowiadają konkretnym rejonom w diecezji. Przypomnijmy: grupa biało-czerwona: dekanaty płockie, bielski i bodzanowski, biała: dekanaty ciechanowskie i strzegowski, błękitna: dekanat nasielski i zakroczymski, brązowa: dekanaty dobrzyński n. Drwęcą, rypiński i żuromiński; granatowa - dekanaty płoński, raciąski i wyszogrodzki; miedziana - Mława i okolice; pomarańczowa - grupa salezjańska, srebrna - dekanaty pułtuski i serocki, zielona - dekanaty sierpecki, dobrzyński n. Wisłą i tłuchowski; złota: dekanaty przasnyski, makowski i dzierzgowski; żółta: dekanaty gostyniński i gąbiński.

Pielgrzymi pokonają trasę z Płocka, przez Gostynin do Sokołowa (35 km pierwszego dnia), drugiego dnia przez Kutno do Ględzianówka - 34 km, przejdą przez Tum i Łęczycę do Wielkiej Wsi - 30 km, do Lutomierska - 26 km, przez Łask do Buczka - 33, przez Zelów do Kaszewic k. Bełchatowa - 25 km, do Dubidz - 33 km, do Wierzchowiska - 29 km i wreszcie na Jasną Górę - 9 km.

- W ten szlak pielgrzymi wpisze się mocno przesłanie o Bożym Miłosierdziu. Towarzyszyć nam będzie bł. bp. Leon Wetmański i jego myśli o miłosierdziu. Każdego dnia będziemy rozważali inny uczynek miłosierdzia względem duszy, bo jest to bardzo zapomniana część naszego katechizmu. Czwarty dzień naszej wędrówki i Apel Jasnogórski w Lutomiersku będzie szczególnie poświęcony "płockiemu miłosierdziu", którego wyraźnym znakiem jest sanktuarium na Starym Rynku w Płocku. W czasie wieczornego apelu w Kaszewicach k. Bełchatowa wystąpi przed nami zespół "Testimonium", a w modlitwie za ojczyznę szczególnie będziemy pamiętali o 1050. rocznicy chrztu Polski. Wreszcie tuż przed Częstochową - w Wierzchowisku, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne - wyjaśnia ks. przewodnik.

- Najważniejsze jest nastawienie na przeżycie duchowe i gotowość na doświadczenie rekolekcji w drodze. Bo pielgrzymka jest mocną propozycją duchową. Jeśli wyruszycie z nami, przeżyjecie Mszę prymicyjną, będziecie mogli podjąć zobowiązania Duchowej Adopcji dziecka poczętego, albo Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, bądź przyjąć szkaplerz karmelitański. To może być również wspaniała przygoda: pójście pieszo do Częstochowy. Niech więc każdy, kto odczuwa takie pragnienie i fizycznie, jest sprawny, spakuje różaniec. Na pielgrzymce ważne jest, aby chcieć słuchać, modlić się, dobrze przeżyć Mszę, wyspowiadać się, a wtedy trud drogi będzie możliwy do pokonania - mówi ks. Prusiński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy