Nowy numer 13/2024 Archiwum

Skarb lubelski i płocki

Siostry karmelitanki w podlubelskim Dysie dziękowały za 50 lat istnienia ich Karmelu oraz za posługę wśród nich księży diecezji płockiej.

Jest tradycją Karmelu w Dysie, że od kilkudziesięciu lat posługują w nim kapelani - księża diecezji płockiej, którzy studiują na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Stąd też na jubileusz 50-lecia istnienia tej fundacji karmelitanek został zaproszony bp. Piotr Libera.

- W waszą bogatą historię minionego półwiecza wplatają się także biografie płockich księży-studentów, których zechciałyście przez wiele lat przyjmować i nadal przyjmujecie jako swoich kapelanów - mówił biskup płocki w sobotę, 16 stycznia w Dysie. - Czasem myślę, że wspaniałych przede wszystkim dzięki Wam, dzięki karmelitańskiej szkole, jaką tu - z Wami i pomiędzy Wami - przeszli, przechodzą. Wszystko jedno, czy studiowali, studiują na KUL-u duchowość, czy teologię moralną, czy katolicką naukę społeczną, czy katechetykę, czy socjologię, czy filozofię, czy teologię pastoralną, to wszyscy odnaleźli się, odnajdują w "ogrodzie karmelitańskiej duchowości". Seniorem tej "płockiej, karmelitańskiej przygody" jest ks. kan. Czesław Stolarczyk, wieloletni ojciec duchowny naszego seminarium, a obecnie proboszcz w Sochocinie i wicedziekan płoński. Następnym - ks. Grzegorz Jendrzejewski, również seminaryjny ojciec duchowny, bardzo kochany przez swoich wiernych proboszcz w Orszymowie, którego niedawno ustanowiłem kanonikiem gremialnym odnowionej kapituły św. Michała w Płocku. Kolejnym - zmarły 4 lutego 2010 roku - śp. ks. kan. Mirosław Tabaka, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Płońsku, dziekan dekanatu płońskiego, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii, wykładowca w naszym płockim studium posoborowym. Był wśród nich także ks. Zbigniew Paweł Maciejewski - obecny proboszcz z Winnicy. Następnym - zmarły tragicznie ks. Zbigniew Dymkowski. Dalej - ks. dr prałat Mirosław Milewski, wikariusz generalny diecezji płockiej, profesor naszego seminarium, mój bliski współpracownik w biskupim posługiwaniu. Wreszcie ks. dr Paweł Niewinowski, profesor filozofii w seminarium i wychowawca w szkołach katolickich w Sikorzu, ks. Michał Fordubiński, student filozofii - obecnie wikariusz w płockiej farze, oraz ks. Łukasz Zdunkiewicz, obecny kapelan - wymieniał płockich księży bp Libera.

Odwołując się do ewangelii o powołaniu Mateusza na apostoła, ksiądz biskup stwierdził: - Pan nie powołuje nas, nie powołał ze względu na nasze wielkie zasługi, niebywałe talenty czy ogromne zdolności. Jesteśmy tutaj, bowiem dotknęło nas pełne miłosierdzia spojrzenie Pana i Jego słowo. Powołani i posłani do miłosierdzia! Wasze powołanie to powołanie do miłosiernej miłości "w sercu Kościoła" - w życiu dla Kościoła, w modlitwie za Kościół, w ofiarowaniu siebie za kapłanów. Musi się ono realizować w ciągłym wychodzeniu z siebie, z kręgu swojego "ja", swoich problemów, swoich porażek - porażki niedocenienia, porażki stania w cieniu, porażki "wyziębienia". (...) Niech złoty jubileusz waszego Karmelu będzie prawdziwą sposobnością do przeżywania, odnawiania pamięci serca - czyli wdzięczności - mówił bp Piotr Libera.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy