Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy rozumiemy ten znak?

Co warto wiedzieć na temat symboliki krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani?

Krzyż

Zaczęło się od słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 1983 r., w czasie otwarcia Centrum Młodzieżowego San Lorenzo w Rzymie: "Dokąd pójść w tym świecie, z grzechem i winą, bez krzyża? Krzyż bierze na siebie całą nędzę świata, która rodzi się z grzechu. On objawia się jako znak łaski. Przyjmuje naszą solidarność i zachęca do ofiary za innych. Także w krzyżu cierpiących i w naszym własnym krzyżu rozpoznajemy narzędzie Odkupienia, bramę Zmartwychwstania. Bowiem właśnie na krzyżu Pan pokonał grzech i śmierć".

Prosty, drewniany krzyż, pochodzący właśnie z rzymskiego centrum młodzieżowego, towarzyszył obchodom Jubileuszowego Roku Odkupienia, na którego zakończenie papież przekazał go młodzieży i powiedział: "Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie".

Krzyż Roku Świętego, przekazany młodzieży przez św. Jana Pawła II na zakończenie Jubileuszu Odkupienia 22 kwietnia 1984 roku, stał się "Krzyżem Młodych", "Krzyżem Pielgrzymującym", a następnie otrzymał nazwę: "Krzyż Światowych Dni Młodzieży", bo towarzyszył wszystkim światowym spotkaniom papieża z młodymi, m.in. w Częstochowie w 1991 roku, czy w Rzymie w roku 2000.

Ikona

Towarzyszy pielgrzymce krzyża ŚDM od Niedzieli Palmowej 2003 roku. Jest kopią ikony Matki Bożej Salus Populi Romani - Ocalenie Ludu Rzymskiego. Obraz ten znajduje się w papieskiej bazylice Santa Maria Maggiore. - Przyjąć Maryję w swoim domu, do swojego życia jest przywilejem każdego wierzącego. Dlatego dziś chcę was powierzyć Maryi - powiedział św. Jan Paweł II do włoskiej młodzieży w kwietniu 2003 r.

Ikona Matki Bożej mówi o Bożym macierzyństwie Maryi i o tym, że jest najlepszą Matką, Królową, Pocieszycielką i Przewodniczką na drogach wiary.

Ojciec święty Franciszek często nawiedza rzymską bazylikę i przed każdą podróżą apostolską i na jej zakończenie modli się przed obrazem Salus Populi Romani.

Warto przytoczyć słowa papieża Benedykta XVI, który o znakach ŚDM powiedział w 2008 roku: - Trzeba przede wszystkim mieć na uwadze, że Światowe Dni Młodzieży nie ograniczają się tylko do jednego tygodnia, w którym stają się widzialne dla świata. Prowadzi do nich długa droga zewnętrzna i wewnętrzna. Krzyż, któremu towarzyszy obraz Matki Pana, pielgrzymuje przez kraje. Wiara, na swój sposób, potrzebuje widzieć i dotykać. Spotkanie z krzyżem, którego się dotyka jest niekiedy wewnętrznym spotkaniem z Tym, który umarł za nas na krzyżu. Spotkanie z krzyżem budzi w młodych ludziach pamięć o tym Bogu, który zechciał stać się człowiekiem i z nami cierpieć. I widzimy Niewiastę, którą On nam dał za Matkę. Uroczyste dni są tylko zwieńczeniem długiej drogi, na której ludzie spotykają się ze sobą i razem idą na spotkanie z Chrystusem - mówił papież Benedykt XVI 22 grudnia 2008 r.

Przekazując znaki Światowych Dni Młodzieży z Polski, w Niedzielę Palmową 2014 r., papież Franciszek powiedział: - Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, "Salus Populi Romani" był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa - mówił. I dodał: - Przygotujcie się dobrze. I dajcie dobre świadectwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy