Nowy numer 13/2024 Archiwum

Rocznica jak rana

W Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskich w Płocku oddano hołd Polakom zamordowanym przez NKWD wiosną 1940 r.

Na murach płockiego kościoła pw. św. Stanisława Kostki znajduje się tablica dedykowana polskim żołnierzom z tych terenów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Wśród nich – nazwiska płocczan zamordowanych w niewoli sowieckiej z obozów w Starobielsku i Kozielsku. Przywołano ich w apelu poległych, podczas krótkiej ceremonii, z udziałem młodzieży szkolnej z terenu parafii, m.in. z LO im. 4 Pułku Strzelców Konnych i LO im. Władysława Jagiełły. Pod tablicą kwiaty złożyli m.in.: wiceprezydent Płocka Roman Siemiątkowski, Remigiusz Bielewicz, prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków, Ireneusz Szychowski, przewodniczący Płockiej Rady ds. Kombatantów oraz delegacje szkolne.

W 75. rocznicę mordu katyńskiego w całym Płocku trwały uroczystości z udziałem młodego pokolenia mieszkańców. Od południa młodzież zapalała znicze w miejscach posadzenia Dębów Pamięci przy płockich szkołach: SP nr 5, Gimnazjum nr 5, LO im. Marsz. S. Małachowskiego, Gimnazjum nr 3, przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich, Prywatnym Liceum Plastycznym i ZS im. Leokadii Bergerowej. Złożono kwiaty i zapalono znicze także przy Krzyżach Katyńskich – na starej nekropolii przy ul. Kobylińskiego i na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej.

W ten sposób uczczono pamięć dawnych mieszkańców miasta, którzy znaleźli się w obozach sowieckich i zostali bestialsko zamordowani przez NKWD, wiosną 1940 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy