Nowy numer 13/2024 Archiwum

Poznać prawdę o autyzmie

Organizacja obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia, zajmuje ważne miejsce w działalności Zespołu Szkół Specjalnych w Płońsku. W tym roku dyrekcja placówki nawiązała współpracę z Teatrem Dramatycznym w Płocku.

Ostatniego dnia marca w auli teatralnej w podziemiach kościoła parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku wystawiono współczesną sztukę pod tytułem "Boże mój!". Do psychoterapeutki Elli przychodzi na sesję tajemniczy pacjent. Przedstawia się jako ...Bóg. Wygląda na załamanego. Zaczyna się dialog, poszukiwanie odpowiedzi na pytania, czy człowiek szuka Boga, i czy Bóg może istnieć bez człowieka? Wszystko dzieje się na godzinę przed wyznaczonym przez Boga końcem świata… Bohaterka ma więc niewiele czasu, aby odwieść go od tego planu.

W przedstawieniu wyeksponowane są matczyne relacje z chorym na autyzm synem Liorem, którego bardzo wiarygodnie zagrał Maciej Cempura, przygotowujący się do swej roli poprzez uczestniczenie w zajęciach uczniów z płońskiej szkoły specjalnej.

- Każda okazja jest dobra, aby szerzyć wiedzę na temat autyzmu i walczyć ze stereotypowym myśleniem ludzi – mówi wicedyrektor ZS nr 3 Aneta Rutkowska.

Występom scenicznym tercetu artystów, Hanny Chojnackiej-Gościniak, Szymona Cempury oraz jego syna Macieja, towarzyszy podczas każdego przedstawienia wystawa prac plastycznych wychowanków płońskiej "trójki", uczniów z autyzmem. Komentarz do niej, między innymi autentyczną listę marzeń matki dziecka autystycznego, odczytali sami aktorzy. - To są zwyczajne marzenia: o zdrowiu, o zabawie swoich pociech z rówieśnikami, o tym, by nikt nie zwracał im uwagi, by je akceptował – wymienia Aneta Rutkowska. - Całość projektu pozwala widzom lepiej zrozumieć trudne zachowania osób z autyzmem i poznać problemy i marzenia ich rodzin – dodaje.

W programie obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu znajdzie się ponadto uliczny happening "Niech marzenia się spełniają" oraz warsztaty dla uczniów podstawówek i gimnazjów pod hasłem "Autyzm wprowadza zmysły w błąd".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy