Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dwie daty, jedna pamięć

Obchody katyńsko-smoleńskie odbyły się 10 kwietnia w Płońsku.

W ”lasku katyńskim” przy ulicy Kolejowej, gdzie posadzono Płońskie Dęby Pamięci, w kwietniowe przedpołudnie od czterech lat spotykają się ci, którzy wspominają ofiary katyńskiej zbrodni, w tym 28 mieszkańców powiatu płońskiego oraz pasażerów prezydenckiego tupolewa, który 10 kwietnia roztrzaskał się na smoleńskiej ziemi.

- Tym, co nas łączy ponad podziałami, jest przemijalność ludzkiego życia. Przy niej różnice polityczne i wzajemne uprzedzenia tracą jakąkolwiek łączność - przyznawał w płońskim parku burmistrz Andrzej Pietrasik. - Łączy nas również historia, tradycja wyniesiona z domu i ta, związana z walką o niepodległą Polskę.

Obecny podczas uroczystości senator Jan Maria Jackowski w kontekście 74. rocznicy sowieckiego ludobójstwa przypominał słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: ”Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek”. Z kolei poseł Mirosław Koźlakiewicz odnosił się do symboli narodowych. - To piękny obrazek, że przychodzimy tu, aby czcić swoich bohaterów, aby szanować godło i flagę, które są symbolem naszej tożsamości - przyznawał parlamentarzysta z okręgu płocko-ciechanowskiego.

Tradycyjnie uroczystości zakończył apel poległych, podczas którego uczniowie liceum wojskowego odczytali nazwiska synów ziemi płońskiej: oficerów Wojska Polskiego, lekarzy, nauczycieli, którzy zginęli z rąk NKWD.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy