Nowy Numer 16/2024 Archiwum

70 minut z Franciszkiem

W poniedziałek, 3 lutego druga grupa biskupów polskich, przebywających w Rzymie z wizytą ad limina apostolorum, spotkała się z ojcem świętym. Wśród nich był obecny biskup płocki Piotr Libera.

- To była bardzo braterska rozmowa, bez gotowych schematów. Papież naprawdę uważnie nas słuchał. To spotkanie na długo zostanie nam w pamięci - powiedział w rozmowie z KAI bp Piotr Libera.

Spotkanie miało miejsce w bibliotece papieskiej Pałacu Apostolskiego. Rozpoczęło się kilka minut przed 12. Ojciec święty przyjął biskupów z metropolii warszawskiej – w tym biskupa płockiego, z metropolii krakowskiej i ordynariatu polowego. W spotkaniu uczestniczyło dwóch kardynałów: z Warszawy Kazimierz Nycz i z Krakowa Stanisław Dziwisz oraz 18 biskupów diecezjalnych i pomocniczych. Najpierw słowo do papieża skierował kard. Dziwisz, następnie papież zaprosił biskupów do zajęcia miejsca w kręgu i spontanicznej rozmowy.

O spotkaniu z papieżem Franciszkiem czytamy na nowym facebookowym profilu diecezji płockiej, gdzie swoimi refleksjami dzieli się bp Libera: ”Ojciec święty poprosił o pytania i refleksje. Księża biskupi podzieli się swoją troską o rodzinę i licznymi problemami, przed którymi ona staje. Papież spontanicznie włączył się w dyskusję, opowiadając o swojej rodzinie. Kolejnym wątkiem w dyskusji była nowa ewangelizacja i nauczanie kerygmatyczne. Papież powiedział, że na ten problem trzeba zwrócić uwagę już w seminarium, klerykom. Oni muszą podczas formacji zasmakować czegoś z misyjności Kościoła. Trzeba ich posyłać w czasie formacji do miejsc, do ludzi którzy są daleko od Kościoła. To żywe doświadczenie posługi misyjnej. Przypomniał, że homilia nie powinna trwać dłużej 10 minut a najlepiej 8 minut. Jej przygotowanie i wygłoszenie to papierek lakmusowy pewnej gorliwości ewangelizacyjnej kapłana.

W dalszej części rozmowy papieża z biskupami podjęto wątek duszpasterstwa polowego (zwłaszcza problem 40 tysięcy żołnierzy, którzy wrócili z misji w Afganistanie) i duszpasterstwa polonijnego. W ostatniej części spotkania papież zapytał, jak wygląda sakrament pokuty w Polsce? Czy ludzie się spowiadają? Czy nie ma kryzysu? Słysząc odpowiedź o polskich realiach związanych z sakramentem pokuty, zlecił by pilnować tego sakramentu, bo to bardzo ważne. Zachęcił także do adoracji Najświętszego Sakramentu i łączenia spowiedzi z adoracją.

Na zakończenie ojciec święty powiedział, że cieszy się na przyjazd do Polski w 2016 r. Prosił, by dobrze przygotować Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Spotkanie trwało 70 minut. Było to spotkanie bardzo braterskie, bezpośrednie i naturalne” – czytamy na facebookowym profilu diecezji płockiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy