Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dziennikarze o sobie

Piąty podwieczorek z biskupem płockim odbył się z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

- Nasze spotkanie służy rozmowie o bieżących wydarzeniach i pytaniom - mówił do dziennikarzy bp Piotr Libera. Wiodącym z pytań było: w jaki sposób i dlaczego zmieniło się mówienie o Kościele. Odpowiadał na nie zaproszony gość - redaktor Ewa Czaczkowska, znana dziennikarka.

- Na początku lat 90. w dziennikarstwie było więcej miejsca na misję i dziennikarską etykę. Dziś, niestety, gwałtownie postępuje tabloityzacja mediów oraz ich komercjalizacja. Dlatego zastanawiam się, czy dziennikarstwo dzisiaj jest jeszcze misją, czy stało się tylko biznesem. Te zjawiska prowadzą do zubożenia naszego zawodu - mówiła Czaczkowska.

Zwróciła uwagę, że dziś środowisko dziennikarzy, bardziej niż inne grupy społeczne, jest przesiąknięte poglądami liberalno-lewicowymi. Mówiąc o informacji o Kościele, zwróciła uwagę, że powinna ona być przyjazna dla człowieka i świata, prostująca i wyjaśniająca nieprawdę i stereotypy, merytoryczna i ciekawa. Negatywny stosunek mediów do Kościoła nazwała wojną cywilizacyjną, w której są konkretne próby forsowania praw i zwyczajów.

Zdaniem Czaczkowskiej, przed polskim Kościołem stoi pilna potrzeba stworzenia telewizji internetowej, aby nie inni mówili za wierzących, ale by oni sami byli widzialni i słyszalni, również w mediach.

W spotkaniu w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku wzięło udział kilkudziesięciu dziennikarzy z mediów lokalnych północnego Mazowsza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy