W czasie obchodów jubileuszowych w przasnyskim ogólniaku biskup Szymon Stułkowski poświęcił przywróconą tej szkole figurę świętego i ziomka - Stanisława Kostki. Została ona zniszczona przez Niemców w czasie ostatniej wojny.
Od ponad wieku - w murach gimnazjum, a potem przasnyskiego liceum - uczą się i wychowują kolejne młode pokolenia mieszkańców miasta i okolic. Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej świętuje w tym roku swe stulecie. Podczas jubileuszowych uroczystości w gmachu szkoły odsłonięto figurę św. Stanisława Kostki, którą poświęcił biskup Szymon Stułkowski.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza św. w przasnyskiej farze, której przewodniczył biskup płocki. - Ten, który chce być nauczycielem, musi znać drogę, widzieć, dokąd prowadzić - powiedział w kazaniu biskup Szymon, nawiązując do postaci św. Pawła Apostoła. - Jezus jest światłością świata i źródłem światła, ale myślę, że nauczyciele szczególnie w tę misję Zbawiciela wchodzą. Proście Jezusa o światło dla siebie i waszych wychowanków - powiedział biskup.
Na ręce Pawła Kołakowskiego, dyrektora szkoły jubilatki, ks. biskup przekazał książkę "Wanda Błeńska. Spełnione życie". Przypomniał, że ta lekarka wyjeżdżając na misje do Afryki, spełniła swoje marzenie i przez ponad 40 lat leczyła trędowatych, stając się światowej sławy specjalistką w tej dziedzinie. - Spełniły się jej marzenia. Podczas różnych spotkań mówiła potem: "Pielęgnujcie marzenia i módlcie się o to, żeby Pan Bóg pozwolił je zrealizować" - cytował biskup Stułkowski.
W czasie obchodów w gmachu szkoły, ważnym punktem było odsłonięcie i poświęcenie przez biskupa Stułkowskiego figury św. Stanisława Kostki - patrona dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej. Poprzednią zniszczyli Niemcy podczas II wojny światowej. Autorem nowej jest Paweł Dłutowski, a ufundowali ją absolwenci przasnyskiego liceum.
Budowany cztery lata gmach ówczesnego gimnazjum, został oficjalnie oddany do użytku 10 maja 1923 r. W uroczystości wziął wtedy udział Stanisław Wojciechowski, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszym dyrektorem gimnazjum został ks. dr Franciszek Bronisław Zalewski. Jak przypomniał biskup Stułkowski - ukończył on płockie seminarium, obronił doktorat w Szwajcarii, a za działalność konspiracyjną podczas II wojny światowej był więziony przez Niemców na Pawiaku. Śledztwo i tortury, którym był wtedy poddawany, pogorszyły stanu jego zdrowia. Zmarł w Płocku 23 maja 1946 r.
- Ta szkoła ma to do siebie, że wielu porządnych i wybitnych ludzi ją skończyło - powiedział obecny dyrektor LO im. KEN Piotr Kołakowski. - Jubileusz naszego liceum jest dla nas ogromnym wydarzeniem, to cudowne doświadczenie, że możemy poznać absolwentów tej szkoły - stwierdziła uczennica Wiktoria Dec. - To zaszczyt chodzić do takiej szkoły, która ma 100 lat - dodał Kacper Kowalski.
W przasnyskim liceum przeprowadzono w tym roku miejsce wiele inwestycji, m.in. odnowiona została hala gimnastyczna, a w planach jest jeszcze remont siłowni i elewacji budynku.
Marek Szyperski