Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
  • GN 24/2025
    GN 24/2025 Dokument:(9300026,Obraz wyciśnięty)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Śladami Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza

Śladami Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza przejdź do galerii

Po raz 16. Stowarzyszenie "Academia Europaea Sarbieviana" zorganizowało festiwal przypominający zasługi i twórczość ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.

 
Izba pamięci pielęgnowana w sarbiewskiej szkole jest jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia "Academia Europaea Sarbieviana". Ilona Krawczyk-Krajczyńska /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Festiwal zwykle odbywał się w maju, ale ze względu na pandemię udało się go zorganizować dopiero na początku września. Po ponad rocznej przerwie okrojona, dwudniowa formuła różniła się od dotychczasowych spotkań.

Przez pracę szkół w systemie zdalnym nie udało się zrealizować konkursów, które dotychczas były wizytówką wydarzenia. - Festiwal stał konkursami. Konkursy krasomówczy, plastyczny czy wiedzy o Sarbiewskim - tego w tym roku zabrakło - wyliczała Teresa Kaczorowska, prezes stowarzyszenia.

Nie zabrakło za to ciekawych wykładów, zwłaszcza tych, które prezentowały postępy prac badawczych nad twórczością i działalnością Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza. - Każdy rok przynosi nowe odkrycia z badań o Sarbiewskim. W tym roku usłyszeliśmy, np. że napisy na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie są autorstwa poety i odwiedziliśmy odnalezione miejsce spoczynku jego tłumacza na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie - mówiła dr Kaczorowska.

Pierwszy dzień festiwalu, 10 września, uczestnicy spędzili w Płońsku, gdzie zorganizowano m.in. spotkanie literackie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. H. Sienkiewicza i podczas uroczystej gali rozstrzygnięto XVI Międzynarodowy Konkurs Poetycki "O Laur Sarbiewskiego".

Pomimo napiętego planu znaleziono czas, aby w pobliskim Sarbiewie, gdzie - jak mówią członkowie akademii - bije źródło rodu Sarbiewskich, odwiedzić kościół oraz szkołę, w której mieści się izba pamięci wybitnego poety. - Tu są wspomnienia, życiorys naszego patrona i pamiątki, które podarowali nam członkowie akademii. Ubolewam nad tym, że dzieci nie mogły w tym roku zaprezentować swoich umiejętności w festiwalowych konkursach. Zawsze bardzo się w nie angażowały. To właśnie dzięki takim działaniom możemy ocalić twórczość ks. Sarbiewskiego - mówiła Monika Witkowska, dyrektor SP w Sarbiewie - placówki, która nosi imię wybitnego poety.

W zabytkowym kościele odmówiono krótką modlitwę w intencji ks. Macieja Sarbiewskiego i członków stowarzyszenia, które niestrudzenie podejmuje działania propagujące jego twórczość literacką i naukową.

« ‹ 1 › »
Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana z wizytą w Sarbiewie

Foto Gość DODANE 14.09.2021 AKTUALIZACJA 15.09.2021

Stowarzyszenie Academia Europaea Sarbieviana z wizytą w Sarbiewie

​Członkowie akademii odwiedzili miejsce urodzin poety podczas XVI Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja Sarbiewskiego "Chrześcijański Horacy z Mazowsza".  
oceń artykuł Pobieranie..

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

|

14.09.2021 23:50 GOSC.PL

publikacja 14.09.2021 23:50

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DNI SARBIEWSKIEGO
  • SARBIEWO
  • STOWARZYSZENIA ACADEMIA EUROPAEA SARBIEVIANA
  • XVI FESTIWAL IM. KS. SARBIEWSKIEGO

Ilona Krawczyk-Krajczyńska

Polecane w subskrypcji

  • Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Matka Boża zza drutów. Jakie tajemnice skrywała drewniana figurka Matki Bożej, przemycona z obozu Auschwitz?
  • Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Robert Kostro dla GN: Widzę nadgorliwość w czyszczeniu muzeów sztuki współczesnej z przedstawicieli środowisk konserwatywnych
  • Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
    • Pytania czytelników
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Czy można wejść do kościoła niekatolickiego?
  • Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Pokarm codzienny. Jak Kościół podchodził przez wieki do praktyki częstej Komunii Świętej?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X