Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Płocki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • KURIA

Najnowsze Wydania

  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
plock.gosc.pl → Wiadomości z diecezji płockiej → Wierni i niewierni. Rzecz o prześladowanych

Wierni i niewierni. Rzecz o prześladowanych przejdź do galerii

Sympozjum Akcji Katolickiej i modlitwa w intencji chrześcijan, którzy cierpią i oddają życie za wiarę.

S. Bogusława Woźniak, misjonarka klaretynka, opowiadała o swej pracy misyjnej i prześladowaniach Kościoła w Indiach  
S. Bogusława Woźniak, misjonarka klaretynka, opowiadała o swej pracy misyjnej i prześladowaniach Kościoła w Indiach
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

Ks. Marcin Dąbrowski z sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia "Kościół w Potrzebie", zwrócił uwagę, że solidarność z prześladowanymi chrześcijanami powinna przyjąć dwie konkretne formy: informacji o prześladowaniach i pomocy materialnej.

W swym wystąpieniu zwrócił uwagę, w jaki sposób chrześcijanie są eliminowani z niektórych części świata. Mówił o ludobójstwie Ormian z 1915 roku w Imperium Osmańskim.

- Najpierw skazuje się chrześcijan na wygnanie, czy wręcz na śmierć, nie daje się im perspektyw rozwoju. To sprawia, że w Turcji, na Bliskim Wschodzie, w Iraku, w północnej Afryce, gdzie chrześcijaństwo istniało od początku, dziś przestaje istnieć - mówił ks. Dąbrowski.

- Ten sam proces może dotknąć Europę. Wiara nie jest dana raz na zawsze. Jest darem i łaską - akcentował prelegent. Zwrócił też uwagę na dynamicznie rozwijający się Kościół w Afryce czy w Chinach, które dają jakąś perspektywę na przyszłość, zwłaszcza dla starzejącej się chrześcijańskiej Europy - tłumaczył.

- Wspierajcie nasze działania na rzecz prześladowanych chrześcijan: wysyłajcie SMS-y pod numer: 72405 ze słowem "Ratuję". Środki w ten sposób uzyskane przeznaczymy na zakup ciepłej odzieży, lekarstw i mleka dla dzieci. Zostaną one przekazane do Syrii, bo tam pozostali najubożsi chrześcijanie, nad którymi ciągle wisi widmo wojny, prześladowań i śmierci. To nasz konkretny gest dobroci - akcentował ks. Marcin Dąbrowski.

Świadectwem pracy misyjnej w Indiach podzieliła się na zakończenie pierwszej części sympozjum s. Bogusława Woźniak - misjonarka klaretynka, obecnie pracująca w parafii św. Barbary w Modlinie-Twierdzy.

Skąd się biorą prześladowania? - Niestety, w społeczeństwie narastają tendencje nacjonalistyczne i fundamentalistyczne. Później mają one przełożenie na wrogie zachowania wobec mniejszości religijnych - mówiła s. Bogusława..

Jej zdaniem, do wrogich zachowań przyczynia się również nieodpowiednie zachowanie innych grup chrześcijańskich, a zwłaszcza pewne postawy nieuczciwej, wręcz nachalnej pracy misyjnej.

- Wtedy, najczęściej my, katolicy - ponieważ nasze kościoły są bardziej widoczne i eksponowane - jesteśmy oskarżani o prozelityzm i prześladowani. Sama przeżyłam takie noce w Indiach, gdy z duszą na ramieniu, licząc się z największym zagrożeniem, odmawiałam słowa modlitwy przed snem: "Noc spokojną i śmierć szczęśliwą niech nam da Bóg wszechmogący". Ale ludzie tam mocno wierzą, że krew męczenników będzie ich duchową siłą, i nie tracą wiary - mówiła s. Bogusława.

« ‹ 1 2 › »
Sympozjum Akcji Katolickiej

WIARA.PL DODANE 21.11.2015 AKTUALIZACJA 22.11.2015

Sympozjum Akcji Katolickiej

Pod hasłem: "Otwarci na wołanie świata - o solidarność z prześladowanymi", odbyło się VIII Sympozjum Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. Zdjęcia: Agnieszka Małecka /Foto Gość i ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Włodzimierz Piętka

|

21.11.2015 23:28 GOSC.PL

publikacja 21.11.2015 23:28

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AKCJA KATOLICKA DIECEZJI PŁOCKIEJ
  • PRZEŚLADOWANIE CHRZEŚCIJAN
  • SYMPOZJUM NAUKOWE

ks. Włodzimierz Piętka

Polecane w subskrypcji

  • Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
    • Nauka
    • Wojciech Teister
    Powódź błyskawiczna: czy możemy się przed nią zabezpieczyć?
  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Zamiana WIBOR-u na POLSTR. Co to oznacza dla Twojego kredytu?
    • Ekonomia
    • Karol Białkowski
    Zamiana WIBOR-u na POLSTR. Co to oznacza dla Twojego kredytu?
  • Szkaplerz – skromny, mały znak, symbolizujący inną rzeczywistość
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Szkaplerz – skromny, mały znak, symbolizujący inną rzeczywistość
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X