Nad Płockiem otworzyło się niebo

am, wp

publikacja 22.02.2020 20:56

Takich tłumów pielgrzymów chyba jeszcze nie widziano w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku w Płocku.

Bp Piotr Libera sprawował Mszę św. wraz z 60 księżmi. Bp Piotr Libera sprawował Mszę św. wraz z 60 księżmi.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość

W 89. rocznicę pierwszego objawienia Pana Jezusa Miłosiernego sanktuarium na Starym Rynku było celem pielgrzymki setek ludzi. Przybyły grupy z Płocka, Bielska Gostynina, Nasielska, Rogowa, Żuromina. 11 autokarów przyjechało z Warszawy. Byli także pielgrzymi z Legionowa, Wołomina, Kobyłki, Grójca, Rawy Mazowieckiej, Izabelina, Piastowa, Świnic Warckich, Mszczonowa i Bełżyc k. Lublina. Zaś w czasie Mszy św. w południe, której przewodniczył po raz pierwszy w nowym kościele biskup płocki, i podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia o 15.00 nowo budowana świątynia była szczelnie wypełniona wiernymi.

Oblegano konfesjonały, a wieczorem dotychczasowa kaplica była wypełniona wiernymi w ciszy adorującymi Najświętszy Sakrament. A to wszystko na pamiątkę wieczoru, gdy Pan Jezus ukazał się św. siostrze Faustynie. - Podarowałeś nam, Jezu, Twój święty wizerunek jako naczynie. Ten obraz odsłania nam nieskończone tajemnice Twego miłosierdzia. Wzbudź i w nas Twój przepiękny obraz miłości, abyśmy ją podarowali braciom – modliły się siostry w Godzinie Miłosierdzia.

- Kiedy wpatruję się w ciemne tło obrazu płockiego, wileńskiego czy łagiewnickiego, to widzę oczami wyobraźni nie ciemność, ale nasz płocki klasztor z celą Faustyny, a od dziś chcę widzieć nasze płockie sanktuarium z wieżą miłosierdzia. Gromadzimy się tu, aby kolejny raz odpowiedzieć na prośbę Jezusa: "Pragnę, aby obraz ten był czczony w kaplicy waszej i na całym świecie" – mówił na początku Mszy św. sprawowanej przez bp. Liberę ks. Tomasz Brzeziński, rektor sanktuarium.

- 89 lat temu nad Płockiem "otworzyło się niebo". To jest nasza "ziemia święta", do której pielgrzymują ludzie nawet z odległych stron świata. To jest "miejsce przemienienia" dla tyluż ludzi jednających się tu z Bogiem w tajemnicy Bożego Miłosierdzia; zaiste tu jest cela i Wieczernik, do którego chętnie przychodzi Zmartwychwstały Pan - tak o miejscu objawień Pana Jezusa mówił w czasie Mszy św. bp Piotr Libera. Zachęcał do wspierania dzieła rozbudowy sanktuarium: - Wznosząc nową świątynię, chcemy uczynić chwalebnym to miejsce, w którym stanął Pan Jezus.

Przy ołtarzu stanęli Rycerze Jana Pawła II, którzy przyjechali do Płocka z różnych części diecezji i kraju. Wraz z nimi byli obecni: przełożony generalny stowarzyszenia mec. Krzysztof Wąsowski i prowincjał na Polskę Krzysztof Gralik, prowincjał z Ukrainy Włodzimierz Korczyński i odpowiedzialny za płocką komandorię Janusz Paczkowski.

To właśnie rycerze, a także harcerze, wolontariusze i darczyńcy, wspierając siostry Matki Bożej Miłosierdzia zadbali o to, aby czciciele Bożego Miłosierdzia znaleźli w sanktuarium strawę duchową oraz "bułki św. Faustyny" czy gorący posiłek.

Tegoroczne obchody otwierają cykl wydarzeń jubileuszowych z okazji 90. rocznicy objawień Pana Jezusa w Płocku, która będzie przypadała 22 lutego 2021 roku. Więcej o tych inicjatywach pisaliśmy tutaj.

Homilię biskupa Piotra Libery wygłoszoną 22 lutego w sanktuarium można przeczytać tutaj.