W Chojnowie k. Przasnysza odbył się Polsko-Litewski Festiwal Muzyki, Tańca i Tradycji.
W wypełnionym kolorami, muzyką, tańcami i tradycyjnymi smakami wydarzeniu zaprezentowały się zespoły ludowe z Polski i Litwy, pokazując tańce, muzykę i śpiewy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na scenie w parku przed dworkiem w Chojnowie, przed licznie zgromadzoną publicznością, wystąpiły: Dziecięcy Zespół Ludowy "Mali Karniewiacy", Regionalny Zespół Ludowy "Karniewiacy", "Opka" i "Vilniaus Kaimo Kapela" z Wilna, Viečiūnų tautinių šokių kolektyvas "Avilys" z Druskiennik.
Głównym punktem festiwalu był występ cieszącego się wielką międzynarodową sławą zespołu polskiej muzyki tradycyjnej "Janusz Prusinowski Kompania", który koncertował w większości krajów Europy, w Azji, Kanadzie i USA. Zespół specjalizuje się w muzyce z centralnej Polski, wykonując ją zgodnie z wiejskimi tradycjami. Członkowie tej grupy zaprosili publiczność do wspólnej zabawy, którą poprowadził wodzirej. Amatorów tańca nie zraził nawet padający deszcz.
Regionalny Zespół Ludowy „Karniewiacy” z Karniewa istnieje od 1967 r. Obecnie tworzą ją głównie seniorzy skupieni wokół Klubu Seniora, ale w historii zespołu występowały aż trzy pokolenia mieszkańców gminy. Karniewiacy specjalizują się w dawnych tańcach i pieśniach ludowych z Mazowsza. Do ich repertuaru należy rzadko już wykonywany taniec „Kontro”, którego naukę i wspólne wykonanie członkowie zespołu zaproponowali uczestnikom festiwalu.
Z kolei Dziecięcy Zespół Ludowy "Mali Karniewiacy", który od 2001 r. działa przy Szkole Podstawowej im. Oskara Kolberga w Karniewie, specjalizuje się w takich tańcach jak polonez, krakowiak, polka, kujawiak oraz tańcach kurpiowskich.
Nie mniej interesujące okazały się trzy niezwykłe zespoły z Litwy, prezentujące różnorodne podejścia do tradycji – od śpiewu archaicznego, przez autentyczne brzmienia wiejskich kapel, po barwny taniec ludowy.
Grupę wokalną "Opka" z Wilna tworzy sześć młodych kobiet, które, postanowiły ożywić śpiewaczą tradycję jednej konkretnej wsi – Skuoliai. Zamiast ogólnego repertuaru regionalnego, sięgają po unikalne pieśni z początku XX w., które wprowadzają słuchacza w świat nieznanych dziś technik wokalnych i poczucia wspólnoty, tworząc fascynujące połączenie wierności tradycji i świeżej, młodej energii.
"Vilniaus Kaimo Kapela" z Wilna litewska kapela wiejska została założona przez młodych muzyków, którzy z pasją odkrywają dawną tradycję gry ludowej, ucząc się bezpośrednio od wiejskich mistrzów. Kapela gra "do tańca" i "z serca", pokazując, że tradycja może być żywa, radosna i wspólna, o czym mogli przekonać się uczestnicy festiwalu w Chojnowie.
Zespół ludowy "Avilys" to taneczna wizytówka Druskiennik, działająca od ponad czterdziestu lat. Przez ten czas grupa stała się jedną wielką rodziną, w której taniec tworzy wspólnotę, energię i harmonię. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne litewskie tańce, z którymi występowali na licznych scenach w Polsce, Chorwacji, na Litwie, a także w konkursach i festiwalach międzynarodowych.
Uczestnicy festiwalu mogli też pokrzepić się tradycyjnymi potrawami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Polsko-Litewski Festiwal Muzyki, Tańca i Tradycji Lokalna zorganizowały Grupa Działania "Północne Mazowsze" oraz litewskie stowarzyszenie "Kurianti visuomenė asociacija". Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 w ramach programu dotacyjnego SYNERGIE.
Wojciech Ostrowski