22 młodych ze szkół średnich przystąpiło do diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Zakres tematyczny tegorocznej edycji konkursu biblijnego dotyczył Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza oraz listów pasterskich św. Pawła – Listów do Tymoteusza i Listów do Tytusa.
Bliskość słowa Bożego to największa wartość tego konkursu. To prawdziwe przekroczenie pewnych drzwi. Pierwsze kroki w świat autentycznego studium Pisma Świętego – podkreślił ks. Jarosław Kwiatkowski, biblista i przewodniczący komisji diecezjalnego etapu 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się 10 kwietnia w Płocku.
Tym razem pytania dotyczyły pięciu ksiąg - Księgi Ezdrasza i Księgi Nehemiasza oraz listów pasterskich św. Pawła, czyli 1. i 2. Listu do Tymoteusza oraz Listu do Tytusa. W diecezjalnych zmaganiach udział wzięło 22 uczniów szkół średnich. Etap pisemny wyłonił siedmioro finalistów, którzy przystąpili do części ustnej – po raz pierwszy w historii konkursu byli to sami panowie.
Szymon z Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Rypinie przyznał, że konkursowe pytania wymagały nie tylko wiedzy, ale także głębszej refleksji. – To nie były oczywiste pytania. Trzeba było się zatrzymać, pomyśleć, poszukać kontekstu, zastanowić się, co autor miał na myśli. Nie wystarczy przeczytać Biblię, trzeba ją naprawdę zgłębić i zrozumieć – podkreślił tuż przed rozpoczęciem drugiego etapu.
Jak przyznał, jego fascynacja słowem Bożym zaczęła się dzięki katechecie ks. Łukaszowi Zdunkiewiczowi. – To on zaszczepił we mnie odwagę i chęć poznawania Pisma Świętego. Tak zacząłem pogłębiać swoją wiarę. Czytanie słowa Bożego jest dla mnie bardzo budujące. Pozwala odkrywać nowe horyzonty i spojrzeć na życie z innej perspektywy – powiedział dojrzale laureat.
Zwycięzcą został Jakub Karabin z I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku, finalista Olimpiady Teologii Katolickiej. Jak przyznał, jego zainteresowanie Pismem Świętym zrodziło się dzięki zaangażowaniu w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. – To idealne miejsce dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać pasje, relacje i wiarę. Udział w konkursie to dla mnie okazja do sprawdzenia siebie, do refleksji nad tym, jak przyswajam wiedzę biblijną i co ona zmienia w moim życiu – powiedział.
Drugie miejsce zajął Karol Ciećwierz, również z I LO w Płońsku, a trzecie Jakub Orłowski z LO im. A. Mickiewicza w Ciechanowie. Cała trójka będzie reprezentować diecezję płocką podczas ogólnopolskiego finału w czerwcu w Niepokalanowie. – To konkurs trudny, ale piękny, bo jego owocem jest zaprzyjaźnianie się z Chrystusem – powiedział ks. Kwiatkowski. Przyznał, że to nie są łatwe teksty, i że potrzeba "iskry odkrywcy", aby się z nimi zmierzyć. – Ci młodzi to są tacy duchowi podróżnicy. Wierzę, że oni to doświadczenie słowa Bożego zabiorą dalej w życie – zaznaczył biblista.
Opiekun finalistów z Płońska przyznał, spotkanie ze słowem Bożym przynosi owoce. Nawet jeśli nie od razu. – Wiele osób, które uczestniczyło w konkursie, dziś angażuje się w życie wspólnot, działa w Kościele. Ta znajomość Pisma Świętego bardzo młodych buduje – zauważył Sławomir Kowalski, katecheta w płońskim LO.
Koordynatorem konkursu w diecezji płockiej od 10 lat jest Agnieszka Gościeniecka z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". – Podziwiam młodzież za to, że mimo wielu obowiązków sięgają po Biblię. To Słowo naprawdę w nich pracuje – przekonywała.