Nabożeństwu o zjednoczenie chrześcijan w katedrze mariawickiej przewodniczył biskup naczelny Maria Jan Opala.
Liturgię w Świątyni Miłosierdzia i Miłości uświetnił swym śpiewem chór mariawicki z Warszawy. Wybrzmiały kolędy i antyfony mszalne, a wśród nich m.in. "Bóg niech skłoni was do jednomyślności wzajemnej według Jezusa Chrystusa, abyście jednomyślnie i jednym głosem wielbili Boga i Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa. Alleluja".
- Jesteśmy jednym, Chrystusowym Kościołem, wszyscy należymy do tego samego Pana Boga, mimo że idziemy osobnymi drogami. Wszyscy pragniemy jedności i to pragnienie jednoczy nas wokół Jezusa Chrystusa. Staramy się to czynić poprzez modlitwę o jedność, poprzez czynienie dobra, błagając Boga o miłosierdzie dla nas i całego świata. I oby nie zabrakło nam zdrowia i sił na tej drodze do jedności, obyśmy nią podążali pełni wiary i nadziei, i z sercami pełnymi nieustającej miłości. Mottem tegorocznego Tygodnia modlitw o jedność jest pytanie Jezusa zadane siostrze Łazarza: "Czy wierzysz w to?". Jej odpowiedz była prosta i natychmiastowa: "Tak, wierzę, Panie! Ty jesteś Synem Boga Żywego". My też moglibyśmy tak odpowiedzieć na Chrystusowe pytanie, ale być może Jezus nie potrzebuje nas o to pytać, bo naszą odpowiedzią jest nasza obecność dziś tutaj. Odpowiadamy na to pytanie twierdząco naszymi uczynkami, wspólnym działaniem, wzajemną życzliwością, złączeniem się w modlitwie, zrozumieniem i miłowaniem na tej drodze ekumenicznej i w codziennym postępowaniu. Każda bowiem szczera modlitwa na swój sposób prowadzi do Boga, przyczyniając się do tego, czego pragnął Chrystus - aby wszyscy stanowili jedno, i aby stała się jedna owczarnia i jeden Pasterz - mówił biskup Maria Jan Opala w czasie liturgii.
Do głębszego przeżywania misteriów wiary chrześcijańskiej zachęcał podczas Mszy św. ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz. - Dziś wielu chrześcijan redukuje przeżywanie misterium paschalnego do radości Niedzieli Zmartwychwstania, a tymczasem ta wielka tajemnica wiary obejmuje także smutek i łzy Golgoty, mękę na krzyżu, zstąpienie do otchłani, a wreszcie radość paschalną. Wielka i bogata w treść jest ta tajemnica i jest największym skarbem duchowym wszystkich chrześcijan - mówił w kazaniu ks. Tarasiewicz.
Waleria Gordienko