Minął rok 2024

Jakie były najważniejsze wydarzenia mijającego roku w diecezji płockiej?

 Upadnij na kolana… w Przasnyszu
Minął rok 2024

25 lutego biskup Roman Marcinkowski poświęcił kaplicę dziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele farnym. W specjalnie przygotowanym wnętrzu przy kościele znajduje się monstrancja z wypisanymi aktami strzelistymi: "Jezu, ufam Tobie" oraz "Pan mój i Bóg mój", z pewnością klęczniki i wykładzina na podłodze czynią z tego miejsca dobrą przestrzeń dla skupienia i modlitwy.

- Przed obliczem Jezusa Eucharystycznego chcemy modlić się o wierne trwanie przy Bogu dla naszych dzieci, młodzieży, wnuków i całych rodzin. Chcemy adorować Chrystusa w tej kaplicy, bo mamy za co dziękować - mówiła przedstawicielka społeczności parafii św. Wojciecha.

- To jest takie szczególne miejsce, taki szczególny zakątek w waszym mieście, w waszym kościele, do którego możemy przyjść i trochę zapomnieć o swojej codzienności, i z otwartym sercem stanąć przed Panem Bogiem - zauważył bp Marcinkowski.

Boży parasol nad Sierpcem
Minął rok 2024

8 czerwca biskup Szymon Stułkowski poświęcił kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w sanktuarium Matki Bożej Matki Niezawodnej Nadziei w Sierpcu. - Aby powstała ta kaplica, potrzebna była wiara i odwaga - powiedział biskup Szymon Stułkowski, inaugurując trzecie miejsce wieczystej adoracji w diecezji płockiej. - To kolejny duchowy parasol nad Sierpcem i diecezją - dodał. - Nie zgodziłbym się na te kaplice, gdyby nie były one oddolną inicjatywą wiernych. Może jest w was wiele obaw, ale pamiętajcie, że to Bóg będzie się troszczył o to dzieło. A światu potrzebna jest modlitwa wstawiennicza i ekspiacyjna, gdy grzech, wojna i kultura śmierci go zalewają. Jestem przekonany, że wszystkie dobre dzieła apostolskie w diecezji są owocem takiej właśnie modlitwy - podkreślił hierarcha.

Zasmakowali misji
Minął rok 2024

2 września pięciu młodych wolontariuszy z ks. Radosławem Zawadzkim po raz pierwszy z diecezji płockiej wyjechało na trzytygodniowy wolontariat misyjny do Peru. - Bądźcie ludźmi drogi, spotkania i świadectwa - mówił bp Szymon Stułkowski do Anny Michalak, Natalii Zawadzkiej, Tomasza Kowalczyka oraz kleryków Piotra Mejstera i Mateusza Rzeszotarskiego na Jasnej Górze, wręczając im krzyżyki misyjne.

Po powrocie spotkali się z bp. Szymonem w Płocku. - Misje są przede wszystkim przygodą. Jest z nimi trochę jak z muzyką: trzeba ją czuć i tańczyć w jej rytmie. Jest trochę jak ze sportem, który wciąga w grę; jest jak z pracą, że trzeba zakasać do niej rękawy - podsumowywali swój pobyt w peruwiańskim Iquitos. - Czy zaskoczyła was bieda i czy to doświadczenie umocniło was w wierze i w powołaniu? - pytał biskup. - Tak, widzieliśmy biedę, przede wszystkim na przedmieściach dużych miast, ale odkrywaliśmy głębszą prawdę o życiu, że ważniejsze jest to, że masz gdzie mieszkać, od tego, co w tym domu się znajduje - opowiadali.

Grób "Roja" odnaleziony?

Minął rok 2024
9 października prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, poinformował, że jest prawie pewne, że znaleziono miejsce pochówku Mieczysława Dziemieszkiewicza, jednego z dowódców antykomunistycznego podziemia na północnym Mazowszu. Szczątki odkryto na powązkowskiej "Łączce" już w 2017 r., ale przełomem okazała się analiza odnalezionych przy szkielecie fragmentów beretu i orzełka.

- Długo czekaliśmy na taką informację. Bardzo dobrze, że udało się po tylu latach natrafić na szczątki mojego stryja - komentuje Marek Dziemieszkiewicz, bratanek M. Dziemieszkiewicza, syn Jerzego i bratanek Romana - żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Ostateczną pewność dadzą wyniki badań genetycznych.

 

Gdy bliźnich trzeba przynieść do Jezusa

Minął rok 2024
12 października, z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego, 76 kandydatów na katechistów, lektorów i akolitów rozpoczęło dwuletnią formację intelektualną i duchową w Szkole Liderów Parafialnych. Jest to kolejna pokoleniowa sztafeta ludzi, którzy dla swej wspólnoty parafialnej chcą zrobić coś więcej.
O pilnej potrzebie zaangażowania świeckich mężczyzn i kobiet w pracę duszpasterską mówił w czasie Mszy św. bp Szymon Stułkowski. - Potrzebna jest wasza wiara, aby wraz z księżmi i osobami konsekrowanymi wskrzesić jej ogień wszędzie tam, gdzie zgasł, i aby przynosić do stóp Jezusa "duchowych paralityków". Potrzeba, abyście bardziej świadomie troszczyli się o wiarę swoją i innych - podkreślał biskup.

- W tej formacji nie chodzi o budowanie konkurencji w Kościele, ale o większą miłość księży i wiernych świeckich do Kościoła. Bo niestety, Kościół, który jest naszą matką i nauczycielką, nie jest dziś kochany i rozumiany, nawet przez swoich, przez ochrzczonych. Formacja ta jest więc podejmowana, aby lepiej zrozumieć wiarę, Kościół i wspólnotę parafialną, by odczytać jej realne potrzeby i nie bać się iść także na peryferia - mówił ks. Włodzimierz Piętka, dyrektor Instytutu Teologicznego Diecezji Płockiej.

Benemerenti dla 41 diecezjan

Minął rok 2024
7 listopada, w wigilię inauguracji jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej, bp Szymon Sułkowski po raz pierwszy wręczył medale Benemerenti Dioecesis Plocensis. Otrzymało je 41 wiernych świeckich "za zasługi dla parafii i diecezji". Wyróżnieni zostali wieloletni ministranci, członkowie ruchów i stowarzyszeń, nadzwyczajni szafarze Komunii św., wieloletni katecheci, zakrystianie, zelatorzy kół Żywego Różańca, osoby wspierające budowę kościoła. - Nasi przodkowie sprawdzili się w przekazie wiary, czy my też podołamy tej misji? - pytał bp Szymon w katedrze.

Odznaczeni pochodzą z parafii: Baboszewo, Bieżuń, Bożewo, Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, Dobrzyń n. Wisłą, Duczymin, Gołymin, Gumino i Kucice, św. Jana Kantego, Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława BM w Mławie, św. Maksymiliana Kolbego i katedralnej w Płocku, św. Maksymiliana Kolbego i św. Michała Archanioła w Płońsku, św. Stanisława Kostki w Pułtusku, Sońsk, Zagroba i Żmijewo Kościelne. Biskup odznaczył także Wiesławą Winiarską, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, i Kazimierza Cieślika, pierwszego prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.

Początek urodzin diecezji
Minął rok 2024

8 listopada rozpoczęły się obchody jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej. - Jak czytać dzieje diecezji w świetle słowa Bożego? - pytał w kazaniu kard. Grzegorz Ryś z Łodzi na rozpoczęcie tego jubileuszu. Uroczysta liturgia zgromadziła w katedrze przede wszystkim samorządowców z terenu diecezji i była okazją do modlitwy za Piastów pochowanych w katedrze i za tych wszystkich, którzy przez wieki sprawowali władzę na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej.

W czasie liturgii kardynał modlił się m.in. słowami: "Dobry Boże wyznajemy, że Ty jesteś Panem historii i nieustannie objawiasz się w niej człowiekowi. Przyjmij nasze modlitwy i daj nam z wiarą patrzeć w przyszłość, która do Ciebie należy".

- "Pielgrzymi nadziei - w drodze do Źródła" - te słowa jubileuszowego roku 950-lecia diecezji płockiej przyprowadziły nas do tego miejsca, z którego wytrysnęło źródło wiary dla Mazowsza, ziemi dobrzyńskiej, Kurpiów i tak wielu innych ziem, które od początku istnienia z woli następcy św. Piotra objęła swoim zasięgiem administracja kościelna. Nasza diecezji przez wieki dzieliła się swoim dziedzictwem z innymi diecezjami, m.in.: łomżyńską, łowicką, toruńską, warszawsko-praską, włocławską, drohiczyńską, siedlecką, a nawet lubelską. A to wszystko działo się, bo ludzie promieniowali miłością do Boga i bliźniego, jakby dalej pisali przez wieki Dzieje Apostolskie - mówił na początku liturgii biskup płocki Szymon Stułkowski.

W czasie Mszy św. ogłoszono, że 19 kościołów i kaplic otrzymało przywilej świątyni jubileuszowej.

Rok Święty rozpoczęty

Minął rok 2024
29 grudnia bp Szymon Stułkowski zainaugurował w diecezji płockiej Rok Święty. Uroczystość rozpoczęła się procesją z krzyżem z sanktuarium Bożego Miłosierdzia do katedry. - Mamy w tym roku odkrywać, jak wielką miłością umiłował nas Ojciec. Godność dziecka Bożego chcemy w sobie odkrywać, zachwycić się nią i promieniować nią w świecie. W bulli ogłaszającej Jubileusz Roku 2025 Ojciec Święty przypomina nam również, że mamy być pielgrzymami. Symbolicznie przeszliśmy tę drogę z jednej świątyni do drugiej, aby podkreślić, że nimi jesteśmy. Jesteśmy pielgrzymami, jesteśmy w drodze, ale jako ludzie wiary mamy odkrywać, że ta droga ma jeszcze swój cel, jest nim niebo - powiedział bp Szymon.

Na czas jubileuszu ustanowiono dodatkowo cztery świątynie jubileuszowe, które dołączyły do pozostałych 19, ustanowionych już wcześniej, w związku z jubileuszem diecezji.

Eucharystyczny Pułtusk

Minął rok 2024
29 grudnia bp Szymon Stułkowski zainaugurował czwartą w diecezji kaplicę wieczystej adoracji. Głównymi intencjami, jakie zanoszą osoby adorujące w tym miejscu Najświętszy Sakrament, są prośby o powołania kapłańskie i świętość kapłanów. - Bardzo cieszę się, że chcecie, jak Maryja i Józef czuwać przy Jezusie, bo żeby powstało miejsce adoracji, nie wystarczy Najświętszy Sakrament. Potrzebni są ludzie. My jesteśmy potrzebni. To nasza wspólna misja, żebyśmy przyjmowali promienie Bożej miłości i oddawali je tym, do których wracamy. Niech obecność przy Jezusie was przemienia, a przez was przemienia wasze rodziny, miejsca pracy, najbliższe otoczenie - mówił bp Szymon w czasie liturgii.

Kaplica wieczystej adoracji w Pułtusku powstała z inicjatywy osób świeckich oraz przy wsparciu proboszcza ks. kan. Tadeusza Kowalczyka. - Ufam, że obecność Jezusa Chrystusa wpłynie na cały nasz rejon i ożywi naszą pobożność, miłość do Boga, a co za tym idzie, także do siebie nawzajem - powiedział ks. Kowalczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp