- Któż inny lepiej niż Maryja świadczy o tym, że życie Bogiem nie jest tylko prostą deklaracją, ale obejmuje całe życie, we wszystkich jego wymiarach - mówił 15 grudnia w kościele pasjonistów bp Piotr Libera.
Biskup senior diecezji płockiej przewodniczył nieszporom i Mszy św. na zakończenie Oktawy Niepokalanego Poczęcia NMP w sanktuarium maryjnym w Przasnyszu. – Dzięki łasce Bożej przypominamy sobie, że nasze życie od pierwszej chwili zanurzone jest w tajemnicy Miłości nieskończonej i że do niej, jak do swego spełnienia, zmierzamy. Dzięki Bożemu miłosierdziu możemy przeżyć jeszcze raz prawdę o tym, jak szaleńczo kocha nas Stwórca nieba i ziemi; kocha nas tak bardzo, że dla nas i dla naszego zbawienia staje się człowiekiem i mieszka między nami. "Nieogarniony przez największe pozwolił się zamknąć w tym, co najmniejsze" – nauczał biskup, przytaczając słowa św. Ignacego Loyoli.
Kaznodzieja podkreślił, że w przasnyskim sanktuarium wiele pokoleń wymodliło dla siebie i dla swoich najbliższych prawdziwe cuda. Wyjaśnił, że w ludzkich sercach jest prosta intuicja, która każe w chwilach próby, trwogi i cierpienia szukać pomocy i ratunku u Matki. – Jest w nas to Boże przeczucie, że kiedy zagubimy się w wędrówce na ścieżkach życia, na właściwą drogę wprowadzić może nas najpewniej znów Ona – Maryja. Nie przypadkiem już od pierwszych wieków, kiedy na chrześcijańskim Wschodzie zaczęto sporządzać wizerunki Bogarodzicy, to bodaj najczęściej malowano ją właśnie jako Tę, która wskazuje drogę. A drogą, którą będzie pokazywać ludzkim sercom, będzie zawsze dłoń Maryi jest Jej Syn, Jezus Chrystus – tłumaczył biskup Piotr. – Któż inny lepiej niż Maryja świadczy o tym, że bycie z Bogiem, że życie Bogiem nie jest tylko prostą deklaracją, ale obejmuje całe życie, we wszystkich jego wymiarach – akcentował biskup Libera.
Hierarcha przewodniczył również procesji eucharystycznej wokół placu przykościelnego, którą uświetniła swoją muzyką orkiestra dęta Straży Pożarnej z Przasnysza. W uroczystej liturgii uczestniczyli ojcowie pasjoniści, księża z sąsiednich parafii na czele z ks. Michałem Gaszczyńskim, dziekanem przasnyskim, siostry zakonne, strażacy, asysta procesyjna, ministranci oraz liczne grono wiernych.
W czasie uroczystości przypomniano, że przasnyskie sanktuarium jest miejscem jubileuszowym w roku 950-lecia diecezji płockiej i można w nim uzyskiwać odpusty.
Wojciech Ostrowski