Finał jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego, pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", odbył się w płockiej Mediatece.
W programie gali znalazły się: podsumowanie konkursu, prezentacja tomiku laureatów 2020-2024, Turniej Jednego Wiersza oraz koncert zespołu poezji śpiewanej Arete.
Do udziału w jubileuszowym konkursie przesłano 126 wierszy. Ale jury, złożone z poety, krytyka literackiego i redaktora dr. hab. Przemysława Dakowicza, dr. Artura Nowaczewskiego, poety i podróżnika, oraz Agnieszki Gościenieckiej, przewodniczącej zarządu płockiej "Civitas Christiana", w tym roku nie przyznało 1. nagrody. Dwie drugie nagrody przyznano ex aequo: Tadeuszowi Knyziakowi z Warszawy za utwór "Sen w kolorze purpury" oraz Luizie Wilczyńskiej z Łodzi za wiersz pt. "Bachmut". Laureatem trzeciej nagrody została Justyna Markiewicz-Nowacki z Kędzierzyna-Koźla za wiersz "Matka i wódka". Wyróżniono Milenę Gojny-Zbierowską z Chorzowa za wiersz "Ciężar pamięci" oraz Wiolettę Jaworską za wiersz pt. "Pamięć". Zwyciężczynią Turnieju Jednego Wiersza została Lidia Śniegocka, której wiersz „Depresja” uderza tematyką dotykającą tak wielu współczesnych ludzi.
Warto podkreślić, że płocka "Jesienna Chryzantema" jest jednym z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce i jednym z nielicznych, które oparły się wichrom przemian, doświadczając zarówno presji cenzury, jak i krzykliwej popkultury. Powołana do istnienia w 1974 roku staraniem Bogdana Urbankowskiego i Marka Grali, "Chryzantema" zyskała miano płockiej jesieni poetyckiej. Konkurs ożywił i pobudził różne środowiska i tradycje pisarskie. Jego założeniem było budzenie wrażliwości poetyckiej, a także popularyzacja twórczości literackiej, zwłaszcza młodych autorów, a z biegiem czasu konkurs stał się wydarzeniem ogólnopolskim.
Wydarzenie objęło patronatem Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", które stało się promotorem talentów pisarskich. Poprzez swe katolickie fundamenty konkurs zachęca literatów do tworzenia wierszy inspirowanych nauczaniem bł. Stefana Wyszyńskiego - patrona stowarzyszenia, oraz do udziału w Turniejach Jednego Wiersza i debiutów literackich. Ma to również niewątpliwy wpływ na tematykę przysyłanych wierszy, których dominującą ideą jest wiara, poszukiwanie Boga oraz miłości, lecz również samotność i ascetyzm. Dla jurorów "Jesiennej Chryzantemy" liczy się to, co autor ma do przekazania poprzez własne, niebanalne spojrzenie na życie, wiarę i świat, a wśród nadesłanych prac poszukiwane są te nieszablonowe, tryskające świeżością. Wbrew stereotypom, płockie święto poezji wciąż inspiruje kolejne pokolenia poetów, chociaż za wieloma utworami odczuwa się oddech nieznanej nam dotąd wojny i nierozwiązywalnych dylematów egzystencjalnych.
Po ogłoszeniu zwycięzców, przed uczestnikami jubileuszowej "Chryzantemy" wystąpił poznański zespół Arete, wraz z założycielem Jerzym Strukiem, autorem wielu tekstów i kompozycji.
Waleria Gordienko