W patronalne święto Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku po raz VIII uhonorowano laureatów konkursu "Świadek wiary" nagrodami przyznawanymi za wybitną działalność katolików na rzecz szerzenia Królestwa Bożego w świecie.
W patronalne święto Kapituły Kolegiackiej św. Michała w Płocku po raz VIII uhonorowano laureatów konkursu "Świadek wiary" nagrodami przyznawanymi za wybitną działalność katolików na rzecz szerzenia Królestwa Bożego w świecie. Wyjątkowo w tym roku wyróżniono dwie z trzech zaproponowanych do nagrody osób, a wręczenie nagród odbyło się w płockiej farze na zakończenie Mszy św., której przewodniczył ks. kan. Szczepan Bugaj.
W homilii ks. prał. Jan Krajczyński, prepozyt Kapituły św. Michała, porównał misję ludzi autentycznie wierzących do aniołów, bowiem "chrześcijaństwo winno być rozumiane jako wezwanie do czynnej miłości i zmieniania świata na lepszy". - Trzej archaniołowie są posłańcami Boga, oni przynoszą nam Boga, otwierają ludziom niebo, a nas zachęcają do utkwienia wzroku w Panu Bogu i skierowania życia ku niebu. Czy my, ludzie urzeczeni miłością Boga, nie możemy być podobni do archaniołów, tych Bożych posłańców, których oddanie Stwórcy dziś wspominamy? Czy my, proboszczowie i wikariusze, rodzice i dziadkowie, katecheci i misjonarze, rodzeństwo i koledzy nie powinniśmy być dla siebie nawzajem aniołami? Aniołami, którzy zawracają bliźnich z błędnych dróg, kierują ich wciąż na nowo do Boga i chronią tych którzy są w niebezpieczeństwie? - wzywał.
- Tak właśnie powinno się dziać i to w każdej wspólnocie, w każdej rodzinie, w kapitule, w seminarium, w kurii diecezjalnej, w szkole i na uczelni. I chwała Bogu, że w wielu społecznościach tak właśnie się dzieje. O niejednym człowieku ludzie mówią z dumą w głosie: "to prawdziwy anioł!". Pośród iluż takich właśnie aniołów przyszło nam wzrastać w naszych domach, iluż takich ludzi z sercem na dłoni spotkaliśmy w naszych parafiach, szkołach, miejscach pracy i grupach naszej aktywności społecznej. Niezmiernie nas raduje, że w tej jakże zacnej grupie ludzi są też laureaci naszej nagrody "Świadek Wiary". Dziś poznamy kolejnych takich aniołów Bożych, prawdziwych dobroczyńców, młodych przyjaciół Chrystusa, którzy kosztem własnej wygody zmieniają ten świat na lepszy. Prośmy dziś Pana, abyśmy nasze obowiązki zawodowe, rodzinne i społeczne traktowali jak misję anioła, to jest coś, co się czyni na chwałę Boga i ku pożytkowi ludzi. Niech św. Archanioł Gabriel, którego imię oznacza "mąż Boży" i "wojownik Boży" uczyni z nas autentycznych głosicieli Dobrej Nowiny - tej prawdy, która pozwala człowiekowi zachować spokój w najgorszych czasach. Niech św. archanioł Rafał, którego imię oznacza "Bóg uleczył", "Bóg podniósł", przemieni nas, grzesznych, w oddane sługi Boga. Niech św. Michał Archanioł - "Do Boga podobny", wyrzuci z naszego życia diabła i uczyni nas znanymi z miłości, to jest tych dzieł, których dokonuje Bóg, który jest miłością - mówił ks. prepozyt.
Tegoroczną nagrodę "Świadek Wiary" otrzymała Klara Makarczyk z Wołomina (diecezja warszawsko-praska), która od wczesnego dzieciństwa zaangażowana jest w wiele przedsięwzięć na skalę parafii, diecezji, a nawet międzynarodową. Jest animatorką bielanek, współtwórczynią młodzieżowego parafialnego zespołu Caritas - wolontariuszy wspierających materialnie i duchowo potrzebujących, dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi, imigrantów i misjonarzy z Ameryki Południowej, animatorką dziecięcych zespołów teatralnych, katechetką, organizatorką kolonii dla dzieci, zaangażowaną ruchu w obronie życia. W ostatnich latach zainicjowała kolejne dzieło: w ramach akcji "Podaruj dziecku uśmiech" każdego roku ponad 200 lepiej sytuowanych rodzin przygotowuje prezenty "od św. Mikołaja" dla dzieci z uboższych domów. Jej działalność w tych grupach charytatywnych jest tak szeroka, pomysłowa i ceniona, że dwukrotnie została uhonorowana nagrodą "Skrzydła Anioła" w diecezji warszawsko-praskiej.
W tym roku po raz pierwszy kapituła specjalnym wyróżnieniem postanowiła docenić zaangażowanie Adama Pawłowskiego, wicedyrektora Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie. - Najważniejsze dla mnie to traktowanie mojej pracy zawodowej w kategoriach ofiarnej służebności w odniesieniu do innych ludzi, i ta służba wobec słabszych i potrzebujących nadaje sens moim działaniom, mojemu życiu - podkreślił na zakończenie uroczystości Adam Pawłowski.
Kapituła kolegiaty świętego Michała w Płocku powstała w XII w. Rozwiązana w 1819 r. została na nowo restytuowana w 2015 r. Od tego czasu jej członkowie co roku wręczają nagrodę "Świadek Wiary", będącą wyróżnieniem wybitnych i pożytecznych działań katolików świeckich, zwłaszcza młodych, na rzecz szerzenia Królestwa Bożego w świecie. Członkowie kapituły pragną w ten sposób nie tylko dostrzec dobro jakie czynią ci młodzi ludzie, ale też zachęcić innych wiernych do naśladowania laureatów.
Waleria Gordienko