Nowym miejscem kultu obrazu Jezusa Miłosiernego, tego samego, który w 1991 r. w Płocku pobłogosławił papież Jan Paweł II i który nawiedził wszystkie parafie diecezji, jest kościół św. Jana Chrzciciela przy seminarium duchownym.
W asyście Rycerzy Jana Pawła II obraz został uroczyście wprowadzony do świętojańskiego kościoła i umieszczony w bocznym ołtarzu. Wielu uczestnikom uroczystości z pewnością przypomniały się chwile, gdy wizerunek ten w latach 90. nawiedzał wszystkie parafie diecezji płockiej. Do tamtego doświadczenia nawiązał również ks. biskup w kazaniu. Podkreślił, że na tym obrazie Bóg idzie ku człowiekowi, jest w drodze, pierwszy robi krok w naszą stronę, szuka człowieka przez różne sytuację, chce wejść w nas, coś w nas zostawić, idzie Zmartwychwstały, z bliznami na rękach i nogach, a Jego oblicze i spojrzenie są pełne ciepła, miłości i współczucia, ukazując prawdę o Bogu.
- Ale rodzi się jeszcze jedno ważne pytanie: dlaczego ja mam Tobie ufać, Jezu? W tym obrazie również jest odpowiedź na to pytanie. Bo Twoja miłość jest pełna troski o moje zbawienie i nigdy się nie zniechęca. Bo Twoja miłość jest zdolna do oddania się bez reszty człowiekowi. Bo Twoja miłość nie zraża się moimi błędami i upadkami. Jesteś gotów szukać mnie kiedy błądzę, przygarniasz, jak dziecko z przypowieści o synu marnotrawnym. Rozumiesz i przebaczasz, radujesz się z mojego powrotu z dróg nieprawości, nie chcesz mojej zguby. Jedynie Ty pragniesz zbawienia wszystkich ludzi bez wyjątku - mówił w kazaniu biskup.
Do powitania obrazu w świętojańskim kościele wierni przygotowywali się poprzez trzydniowe rekolekcje, które poprowadził ks. dr Jarosław Kwiatkowski, rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. - Takiego obrazu się nie kupi: pobłogosławionego przez papieża, omodlonego przez setki tysięcy ludzi w czasie diecezjalnej peregrynacji, umieszczonego w 2000 r. z woli bp. Wielgusa w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przed nim tak wielu się modliło, płakało i nawracało. Ten obraz jest świadkiem wielkich dzieł Bożych w ludzkich sercach i w naszej diecezji - mówił ks. Kwiatkowski. Proboszcz parafii ks. dr Tomasz Brzeziński przypomniał, że 25 lat temu ten sam obraz przebywał w parafii podczas misji i peregrynacji. Liturgię uświetnili: zespół muzyczny ChrześciJANie, służba liturgiczna i Rycerze Jana Pawła II.
- Od tej pory, ze względu na ten tak czczony obraz, kościół św. Jana będzie otwarty przez cały dzień, aby wierni mogli przed nim się modlić - ogłosił ks. proboszcz Tomasz Brzeziński.
Waleria Gordienko