Biskup Mirosław Milewski przewodniczył 42. Pielgrzymce Dzieci do Przasnysza i Rostkowa.
Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. na placu przy przasnyskim kościele farnym, w którym, jak przypominał ks. prał. dr Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha, św. Stanisław Kostka przyjął chrzest. Eucharystii przewodniczył bp Mirosław Milewski.
Kazanie wygłosił ks. Sławomir Ambroziak, wikariusz parafii św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Nawiązał w nim do hasła pielgrzymki "Święta przyjaźń". Wyjaśnił, że odnosi się ono do niezwykłej przyjaźni, jaka łączyła bł. Karolinę Kózkównę ze św. Stanisławem Kostką. - Chcemy pomówić o ich przyjaźni do Pana Boga, bo oni tak naprawdę swoim życiem pokazali, kto powinien być dla nas najważniejszy w życiu, a chodzi o Pana Boga – mówił ks. Sławomir. – Oni zrozumieli, kto jest ich najlepszym przyjacielem, który nigdy ich nie zawiedzie. Od woli każdego z nas zależy, czy rzeczywiście będziemy się chcieli z Nim przyjaźnić, czy będziemy Go zapraszać do naszego życia. Czy chcecie być przyjaciółmi Pana Jezusa, bo On na pewno jest waszym przyjacielem? - pytał małych pielgrzymów ks. Sławomir, spotykając się z huraganem twierdzących odpowiedzi. Uczestnikom Mszy św. towarzyszyły umieszczone na ołtarzu relikwie bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki. Relikwie bł. Karoliny zostały przywiezione z Mławy tuż przed Eucharystią przez członków Stowarzyszenia Przasnyska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę.
Po Eucharystii pątnicy, których liczbę organizatorzy pielgrzymki szacują na 3500 osób z diecezji płockiej, łomżyńskiej, łowickiej i z archidiecezji warszawskiej, wyruszyli do Rostkowa, gdzie wzięli udział w festynie św. Stanisława Kostki. Program tego wydarzenia okazał się bardzo bogaty. Podzieleni na małe grupy pielgrzymi uczestniczyli w ciekawej grze terenowej. Na dzieci czekało także wiele atrakcji jak dmuchańce, przejażdżka drezyną, malowanie twarzy, zabawy, tańce integracyjne, spotkania z przedstawicielami grup rekonstrukcji historycznej. Pielgrzymi zatrzymywali się na modlitwę w kościele. Przasnyski Zespół Tańców Historycznych oraz Zespół Tańców Historycznych Chorea Antiqua z Warszawy wystąpiły z pokazem polskich tańców narodowych, po czym zaprosiły wszystkich do wspólnego poloneza. Taniec ten, jak się okazało, zatańczyło aż 110 par. Festyn zakończył koncert popularnego zespołu Małe TGD.
42. Pielgrzymkę Dzieci do Przasnysza i Rostkowa zorganizowały Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Płocku oraz gmina Czernice Borowe.
Wojciech Ostrowski