Pułtusk. Od Marii Magdaleny do siostry Faustyny

Nieopodal Domu Polonii stanęła figura św. Faustyny Kowalskiej, aby pomagała Polakom wracającym do ojczyzny odczytać w tym miejscu duchowy sens nowego etapu ich życia i duchowych korzeni ojczyzny.

W parku pułtuskiego Domu Polonii (dawnego Zamku Biskupów Płockich) stanęła figura św. Faustyny. Została poświęcona po Mszy. św. odpustowej w kaplicy pw. św. Marii Magdaleny. Figurę ufundował dyrektor Domu Polonii "z myślą o Polakach z Ukrainy (uchodźcach) i repatriantach z Kazachstanu, mieszkańcach Pułtuska oraz wszystkich odwiedzających Dom Polonii" - czytamy na profilu społecznościowym placówki.

Mszy św. przewodniczył pochodzący z Pułtuska ks. prał. Janusz Osowiecki, wieloletni duszpasterz Misji Francuskojęzycznej w Niemczech - informuje Dom Polonii. Po liturgii wierni, odmawiając Koronkę do Bożego Miłosierdzia, przeszli do parku. Tam nastąpiło poświęcenie figury. Proboszcz bazyliki ks. kan. Jarosław Arbat stwierdził, że przez krzyż i upamiętnienie św. Faustyny Pułtusk otrzymał "ogrody Bożego miłosierdzia".


Kaplica św. Marii Magdaleny, pierwotnie drewniana, została wzniesiona na podgrodziu. Fundatorem kościoła murowanego był bp Andrzej Krzycki, a świątynię w 1538 r. konsekrował bp Paweł Gamrat. Kaplica remontowana była w 1626 r., ponownie w latach 1737-1739, a całkowicie zniszczona została w 1944 roku. Zrekonstruowano ją w latach 1946-1951. Kaplica znajduje się w południowym krańcu pułtuskiego rynku, nieopodal Domu Polonii. Była kościołem parafialnym dla Pułtuska i okolic do czasu zbudowania obecnej kolegiaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marek Szyperski