Nasz głos dla Europy

Jak głosowaliśmy w wyborach europejskich na północnym Mazowszu i ziemi dobrzyńskiej?

Są oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Obejmujący większość obszaru województwa mazowieckiego (m.in. Płock, Ciechanów, Mławę, Płońsk, Pułtusk, Przasnysz i Żuromin) okręg wyborczy nr 5 przez kolejną kadencję reprezentować w Brukseli będą: Andrzej Halicki (KKW Koalicja Obywatelska) oraz Adam Bielan i Jacek Ozdoba (obydwaj startujący z listy KW Prawo i Sprawiedliwość). W okręgu wyborczym nr 2 (kujawsko-pomorskie), obejmującym m.in. ziemię dobrzyńską mandaty zdobyli Krzysztof Brejza z Koalicji Obywatelskiej i Kosma Złotowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Frekwencja wyborcza na Mazowszu (okręg nr 5 i okręg nr 4 obejmujący Warszawę oraz powiaty sąsiednie) wyniosła 46,95 proc., natomiast w kujawsko-pomorskim (okręg nr 2) była zdecydowanie niższa – tylko 35,82 proc. Dla porównania w całym kraju do urn poszło 40,65 proc. uprawnionych do głosowania. Jeśli chodzi o północne Mazowsze (obszar diecezji płockiej) najwyższa frekwencja była w Płocku – 41,63 proc., a najniższa – w powiecie żuromińskim – 28,43 proc.

W okręgu nr 5 Andrzeja Halickiego (europosła obecnej, mijającej kadencji) poparło 129 tys. 401 wyborców, co stanowi 18,01 proc. głosujących. Reelekcję wywalczył także Adam Bielan – 90 tys. 690 głosów, 12,62 proc. Trzeci mandat zdobył obecny poseł na Sejm, były wiceminister klimatu i środowiska, minister – członek Rady Ministrów w ostatnim rządzie premiera Mateusza Morawieckiego – Jacek Ozdoba – 54 tys. 327 głosów, 7,56 proc.

W okręgu nr 2 Krzysztof Brejza, w październiku 2023 r. wybrany posłem na Sejm – w styczniu tego roku zastąpił w Europarlamencie Radosława Sikorskiego, w niedzielnych wyborach otrzymał 205 tys. 200 głosów, 37,67 proc. euromandat obronił także Kosma Złotowski – 61 tys. 463 głosy, 11,28 proc.

Na Mazowszu wielkimi przegranymi można określić m.in. byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego (KW PiS) – 32 tys. 222 głosy; byłą senator, a obecnie poseł Marię Koc (PiS) – 46 tys. 147 głosów; Bożenę Żelazowską, liderkę Trzeciej Drogi – 21 tys. 790 głosów, czy jedną z liderek Nowej Lewicy Annę Marię Żukowską – 13 tys. 712 głosów.
W kujawsko-pomorskiem mandatów nie udało się zdobyć m.in. kandydatom PiS: Krzysztofowi Szczuckiemu, byłemu szefowi Rządowego Centrum Legislacji – 45 tys. 42 głosy; poseł Annie Gembickiej, byłej wiceminister i minister rolnictwa – 12 tys. 504 głosy czy Pawłowi Szrotowi, posłowi obecnej kadencji, byłemu szefowi Gabinetu Prezydenta RP – 3 tys. 83 głosy.

Jeśli chodzi o zbiorcze wyniki, to w okręgu nr 5 (Mazowsze bez Warszawy i tzw. "obwarzanka") zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 49,17 proc. głosów. Koalicję Obywatelską, która zajęła drugie miejsce, poparło 23,81 proc. głosujących, a ostatnie miejsce na wyborczym podium zajął KW Konfederacja Wolność i Niepodległość – 12,94 proc. Czwarta pozycja to KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe – 9,10 proc., a piąte KKW Lewica – 3,25 proc. Podobnie wyglądają wyniki w poszczególnych powiatach, gdzie wygrało PiS. Na północnym Mazowszu Koalicja Obywatelska zwyciężyła tylko w Płocku (43,46 proc. wobec 34,26 proc. PiS) i Płońsku (40,14 proc. do 37,64 proc.).

Duże powody do niezadowolenia mają działacze koalicyjnej Trzeciej Drogi. Nie dość, że PSL nie obroniło posiadanego do tej pory euromandatu (piastował go nie startujący w niedzielnych wyborach były wicepremier Jarosław Kalinowski), to jeszcze w bardzo wielu powiatach przegrało z Konfederacją.

W kujawsko-pomorskiem wybory wygrała KO – 44,38 proc. przed: PiS-em – 31,30 proc.; Konfederacją – 10,24 proc. oraz Trzecią Drogą – 7,98 proc.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego oznaczają także zmiany w składzie polskiego Sejmu m.in. jeśli chodzi o okręg wyborczy nr 16 płocko-ciechanowski. Maria Koźlakiewicz (inżynier zootechnik z Modły, Koalicja Obywatelska) jest pierwsza w kolejce do objęcia mandatu po dotychczasowym pośle z tego okręgu i byłym ministrze spraw wewnętrznych i administracji Marcinie Kierwińskim, który zdobył euromandat z okręgu nr 4, oraz z Prawa i Sprawiedliwości: Wioletta Kulpa z Płocka i Rafał Romanowski z Makowa Mazowieckiego (były poseł, europoseł w kończącej się kadencji, były wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi). Wszystko wskazuje na to, że zajmą oni miejsca na Wiejskiej po Jacku Ozdobie i Macieju Wąsiku. Co prawda mandat tego ostatniego wygasił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, ale nie został on ponownie obsadzony. Maciej Wąsik zaś w niedzielnych wyborach zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 3 obejmującego województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marek Szyperski