Sarbiewo. Spełniają testament poety

Konkurs krasomówczy zainaugurował tegoroczny XIX Międzynarodowy Festiwal ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.

Sarbiewo to rodzinna miejscowość ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Przyszły kaznodzieja króla Władysława IV Wazy i najwybitniejszy polski poeta epoki baroku urodził się tu w 1595 r.

- Sztuka operowania słowem to jest oczywiście sztuka, która ma bardzo, bardzo siwą brodę i jest od wieków uprawiana. Dzisiaj ma też ogromne znaczenie w życiu indywidualnym i życiu społecznym. To, żeby przekonać kogoś do czegoś, jest rzeczą niezwykle ważną. A przekonać można słowem, czyli przy pomocy języka - powiedział prof. Janusz Rohoziński, przewodniczący konkursowego jury.

W konkursie, który odbył się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego w Sarbiewie (urządzono fragment wiejskiego XVII-wiecznego krajobrazu), wzięło udział ośmioro uczestników. Zakres wypowiedzi był bardzo szeroki, od polityki, poprzez Zielony Ład, niezrozumienie przez dorosłych, marzenia i ich spełnianie, po kompleksy związane z wyglądem i radzenie sobie ze stresem.

Pierwsze miejsce w XIX Konkursie Krasomówczym zdobyła Oliwia Wieczorek, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku, drugie miejsce jury przyznało Gabrieli Kretkiewicz - również uczennicy SP nr 2 w Płońsku, trzecią - Adamowi Sybickiemu z SP nr 3 w Płońsku. Wyróżnienie otrzymała przedstawicielka gospodarzy - Maja Makowska ze Szkoły Podstawowej w Sarbiewie.

- Sztuką jest piękna mowa, piękne mówienie, bo to jest zawsze potrzebne - powiedziała prezes Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana dr Teresa Kaczorowska, gratulując młodym mówcom. - Oby wam się ten konkurs utrwalił w pamięci na zawsze. Prezes stowarzyszenia przypomniała jednego z wcześniejszych zwycięzców konkursu - wówczas ucznia I Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, dzisiaj - już trzecią kadencję prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego. - Widzicie więc jak takie konkursy służą dalszemu rozwojowi młodzieży - skomentowała.

Jury konkursu tworzyli: przewodniczący - prof. Janusz Rohoziński, dr Teresa Kaczorowska, prof. Elwira Buszewicz, dr Bogumiła Umińska i o. dr Krzysztof Dorosz SJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marek Szyperski