W Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja bp Mirosław Milewski przewodniczył Mszy św. w płockiej katedrze. Dziękował zgromadzonym na Tumskim Wzgórzu za "jedność serc i jedność w modlitwie".
Msza św. sprawowana w płockiej katedrze w tak szczególnym dniu jest zawsze podniosła: uczestniczą w niej władze miasta z prezydentem, przedstawiciele instytucji i środowisk, towarzyszą jej poczty sztandarowe, uroczysty śpiew chóru Pueri et Puellae Cantores Polocenses oraz relikwie św. Zygmunta, patrona miasta, kapituły katedralnej i parafii na Tumskim Wzgórzu. - Liturgia tego dnia podpowiada nam, w jakiej intencji powinniśmy się razem modlić: aby "religia nieustannie cieszyła się wolnością, a ojczyzna rozwijała się w pokoju" - powiedział biskup Milewski.
Do wspólnotowego kroczenia drogą Maryi i św. Zygmunta - nawróconego króla i męczennika, zachęcał w kazaniu ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz katedry. Zwrócił uwagę na duchową wymowę tej najważniejszej świątyni diecezji. - Gdy przekraczamy progi tej świątyni, przypominamy sobie, że Maryja jest naszą Matką "daną nam ku pomocy i obronie", i że przez wiele stuleci wielu ludzi jej służyło, również św. Zygmunt. Szlak wiodący od drzwi naszej katedry do absydy prezbiterium, symbolizuje drogę życia, która powinna nas prowadzić do świętości, jak Maryję do nieba. Niech Ona poprowadzi nas do swojego Syna - mówił ks. proboszcz w kazaniu. Zwrócił uwagę, że "w tak szczególnym dniu narodowego święta, łączą się ze sobą historia, wiara i to, czego Bóg dla nas pragnie".
Kaznodzieja przypomniał dzieje katedry i relikwii św. Zygmunta, które są związane z historią Polski i Mazowsza. Podkreślił, "że prawdziwa wiara nie może być powierzchowna, lecz powinna owocować w dobrych czynach, uczciwości i trwałości postaw".
Po Mszy św., uczestnicy liturgii przeszli przed Odwach, gdzie głos zabrał prezydent Andrzej Nowakowski, a następnie złożono kwiaty na płycie Nieznanego Żołnierza.
wp