W ostatnim dniu peregrynacji w diecezji płockiej relikwie bł. rodziny Ulmów nawiedziły miejsca związane z płockimi męczennikami II wojny światowej: bł. abp. Antonim Julianem Nowowiejskim i bp. Leonem Wetmańskim.
Rano relikwie nawiedziły Wyższe Seminarium Duchowne. W świeżo odnowionej seminaryjnej kaplicy relikwie męczenników z Markowej wyeksponowano tuż obok obrazu płockich biskupów męczenników. Biskup Szymon Stułkowski, księża profesorowie i klerycy modlili się Jutrznią, której przewodniczył ks. rektor Marek Jarosz.
W kazaniu odwołał się do jednego ze zdjęć autorstwa Józefa Ulmy, na którym jego żona Wiktoria siedzi blisko męża, wręcz na jego kolanach. Ona ma oczy zamknięte, a jego wzrok pada gdzieś daleko, w nieznanym kierunku. – Dwa rodzaje spojrzenia: jedno w głąb, drugie – w dal. Możemy z nich odczytać świadectwo życia i wiary tych dwojga błogosławionych małżonków – mówił ks. rektor. Przywołując bolesne czasy II wojny światowej, w których żyli Ulmowie, kaznodzieja mówił o dylematach duchowych i moralnych, które z pewnością nurtowały wielu ludzi wówczas żyjących: kim jest Bóg, gdzie w tym wszystkim jest Bóg, dlaczego człowiek jest taki zły... – Z tymi pytaniami, które zawsze wracają, musi się konfrontować każdy ksiądz i kleryk. Z pewnością Pan Bóg potrzebuje takich ludzi, jak Ulmowie, bo dzięki ich dobroci i ofierze, świat ma jeszcze jakiś sens. Ukryta świętość sprawiedliwych potrafi bowiem wyrównać wiele rachunków i krzywd – mówił ks. Jarosz. We wspólnej modlitwie zawierzono błogosławionym męczennikom rodziny alumnów.
Relikwie nawiedziły również Antoniówkę, czyli założony przez abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego dom, który na początku był własnością seminarium, zaś od 60 lat jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie. Przy relikwiach błogosławionych pensjonariusze i ich opiekunowie modlili się na różańcu. W kaplicy wystawiono obraz błogosławionej rodziny z Markowej, autorstwa Doroty Goleniowskiej-Szelągowskiej, który kilka miesięcy temu artystka namalowała dla brwileńskiej kaplicy.
Relikwie nawiedziły również parafię pw. św. Benedykta w Płocku-Radziwiu, parafię pw. św. Aleksego w Płocku-Trzepowie i Zakład Karny.
wp