Urodziny naszych kościołów

Uroczystość poświęcenia kościoła własnego jest świętem niemal wszystkich parafialnych świątyń w diecezji.

Kalendarz Liturgiczny Diecezji Płockiej na ostatnią niedzielę października wskazuje obchód rocznicy poświęcenia kościoła własnego. Dotyczy on większości kościołów, zbudowanych przed wiekami, poza trzema bazylikami: płocką katedralną, pułtuska i czerwińską oraz współcześnie zbudowanymi świątyniami, których data poświęcenia jest znana. Z reguły jednak i w tych młodych parafiach rocznicę tę obchodzi się w ostatnią niedzielę tego miesiąca.

Uroczystość ta odnosi się do duchowego znaczenia świątyni, jako miejsca, w którym Bóg zamieszkał pośród swego ludu. Odnosi się również do konkretnych historii i tradycji, które często giną w mrokach historii, a tam, gdzie kościoły w wyniku wojen, pożarów czy innych nieszczęść były choćby częściowo niszczone czy potem przebudowywane, można wskazać momenty ponownej dedykacji świątyni. Dodajmy, że najstarszym z zachowanych do dziś kościołów w diecezji (poza katedrą w Płocku - choć ta była wielokrotnie przebudowywana, i bazyliką w Czerwińsku n. Wisłą) jest romańska świątynia w Rokiciu, pochodząca z I połowy XIII wieku.

W 2023 r. mija kilka okrągłych rocznic poświęcenia niektórych kościołów:

425 lat temu – poświęcenie kościoła w Trzepowie (obecnie Płock)
150 lat temu – biskup Aleksander Gintowt Dziewałtowski poświęcił kościół w Gzach
100 lat temu – kardynał Aleksander Kakowski poświęcił kościół w Solcu k. Gostynina
30 lat temu – biskup Zygmunt Kamiński poświęcił kościół w Siemiątkowie
25 lat temu – biskup Zygmunt Kamiński poświęcił kościół parafialny w Lucieniu i tymczasową świątynię w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp