"Będzie tu pianistów wielu..."

Ośrodek Chopinowski w Szafarni po raz 30. organizuje Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Tu będą odbywać się przesłuchania uczestników, a także koncert laureatów.

Nazywany jest, nie bez powodu, „małym Konkursem Chopinowskim”, bo część młodych talentów po Szafarni próbuje swoich sił w warszawskim wydarzeniu. - W poprzedniej edycji wielkiego konkursu chopinowskiego było dwóch znanych nam finalistów: Kamil Pacholec i Eva Gevorgyan z Armenii, która pierwsze kroki stawiała na naszym konkursie jako mała dziewczynka - mówi dr Agnieszka Brzezińska, dyrektor szafarskiej placówki.

W tym malowniczym miejscu, pamiętającym młodego Fryderyka (kompozytor spędzał tu dwukrotnie wakacje w majątku Dziewanowskich), od 25 do 27 maja będą trwały przesłuchania 55 młodziutkich pianistów z całego świata. Konkurs zwieńczy niedzielny otwarty dla wszystkich koncert laureatów, który zawsze odbywa się w szafarskim parku.

Chociaż przesłuchania to czas, gdy zwiedzanie samego ośrodka nie jest możliwe, bo zakłócałoby przebieg konkursu, to jak zapewniają organizatorzy, można tu zajrzeć i posłuchać uczestników. To zaproszenie szczególnie skierowane do uczniów szkół muzycznych w regionie.

W gronie tegorocznych, zakwalifikowanych uczestników obok Polaków są m.in. reprezentanci Australii, Chin, Hong-Kongu, Południowej Korei, Bułgarii, Czech, Kanady, a także po raz pierwszy z Uzbekistanu. Są także młodzi uczestnicy z Ukrainy. W konkursie startują w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do 10. roku życia, od 11. do 13. roku życia, oraz od 14. do 16 roku życia. Ich występy będzie oceniać międzynarodowe jury pod kierunkiem prof. Piotra Palecznego.

To 30. jubileuszowa edycja konkursu w Szafarni, w którym na przestrzeni tych 3 dekad wystąpiło 1500 młodych pianistów z 52 krajów. - Ta edycja konkursu jest wyjątkowa również z tego względu, że została objęta patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, od którego otrzymaliśmy list gratulacyjny. Zostanie on odczytany podczas jutrzejszej inauguracji. Ona też będzie miała wyjątkowy charakter, bo odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, a jej gwiazdą będzie nasz dawny laureat Piotr Pawlak, również wybitny matematyk - mówi dyrektor A. Brzezińska.

Organizatorom konkursu od 3 dekad przyświeca idea popularyzacji dziedzictwa muzycznego Fryderyka Chopina, a także wyławianie młodych talentów pianistycznych. W program występów konkursowych wpisane są utwory obowiązkowe, m.in. Mazurek a-moll op. 17 nr 4., do którego, jak głosi tradycja, inspirację czerpał młody Chopin właśnie tam, w Szafarni.

Po jubileuszowej edycji konkursu zostanie materialny ślad. W szafarskim parku pojawi się rzeźba, a właściwie instalacja w kształcie pianina autorstwa artysty-złotnika Jacka Skrzyńskiego, zatytułowana "Było pianistów wielu…", zakupiona dzięki dofinansowaniu w ramach programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” 2023, z budżetu MKiDN.

Również sam konkurs został dofinansowany ze środków MKiDN oraz z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am