Nowy numer 21/2023 Archiwum

Męka wyśpiewana z miłością

– Przejdźcie z Jezusem drogę od Wieczernika po Kalwarię i pusty grób. Niech Wielkanoc rozpocznie się dla nas już w Wielki Czwartek wieczorem – zachęcał biskup Szymon Stułkowski w czasie mławskich obchodów 310. rocznicy pierwszego wykonania Gorzkich Żali w diecezji płockiej.

Przez pandemię koronawirusa na tę uroczystość Mława czekała trzy lata. W 2020 r. minęło bowiem 300 lat od śmierci ks. Wawrzyńca Stanisława Benika, misjonarza św. Wincentego a Paulo, który był twórcą Gorzkich Żali, wydanych przez niego w 1707 r., gdy pracował przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie, a następnie był proboszczem w Mławie. Tu też zmarł w 1720 r. – Trzy lata temu był ogłoszony w Mławie Rok ks. Benika, ale obchody i poświęcenie pamiątkowej tablicy w miejscu jego pochówku mogą odbyć się dopiero teraz – mówił ks. proboszcz Sławomir Krasiński, dziekan dekanatu mławskiego wschodniego.

W ubiegłą niedzielę Gorzkim Żalom przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, a śpiewy poprowadzili artyści z Łodzi: Orkiestra Oratoryjna i Chór Młodych Chrześcijan, chóry Misericordiae Dei i Rebelave oraz soliści, pod kierownictwem artystycznym Tomasza Maciaszczyka. Do Mławy przyjechało 85 artystów.

– Zostaliśmy zaproszeni, aby wyśpiewać Mękę Pańską. Ja i pewnie wielu z was byliśmy wychowani na tym nabożeństwie, nauczeni, aby być blisko cierpiącego Jezusa. On jednak nie oczekuje od nas, abyśmy się rozrzewnili i Jemu współczuli, ale byśmy się nawrócili. Idziemy więc w głąb, „w przepaść” tej męki, i rachujemy, ile Bóg „zapłacił” za nasze zbawienie. Odkrywamy wtedy, że zapłacił za nas swą bezinteresowną miłością, i oczekuje, że my również odpowiemy na tę miłość. W Wielkim Tygodniu idźcie za Jezusem do Wieczernika i Ogrójca, na sąd Piłata i na Kalwarię, aby potem odkryć Jego pusty grób. Nie przegapcie godziny Paschy Pana, która rozpocznie się już w Wielki Czwartek wieczorem. Tak, Święta Wielkanocne rozpoczną się już wtedy! Nie można zrozumieć, że On zmartwychwstał, jeśli wpierw nie przejdzie się wraz z Nim całej tej drogi – mówił biskup w kazaniu pasyjnym.

Ordynariusz płocki poświęcił również tablicę dedykowaną ks. Benikowi (1674–1720), która została umieszczona na murze kościoła św. Wawrzyńca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast