28 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. rozpoczyna posługę w diecezji płockiej.
W tym roku mija 25 lat od chwili ustanowienia przez ówczesnego biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. w diecezji, którą spełniają wybrani mężczyźni. Do dzisiaj z tamtego "jubileuszowego" grona pełni posługę jeszcze ośmiu panów z parafii w Rypinie, Nasielsku, Serocku, Dobrzyniu n. Drwęcą i Ciechanowie. - Pan Bóg tak to poukładał, że jeśli nawet było trudno, to On zawsze dawał coś, na czym mogłem dalej budować. Najpiękniejsza zawsze była i jest radość, że mogę chorym zanieść Pana Jezusa, że jestem narzędziem w ręku Boga i w posłuszeństwie Kościołowi służę Jemu, jak najlepiej potrafię, całym sercem - powiedział Piotr Kowalski, który od 25 lat jest szafarzem w parafii św. Wojciecha w Nasielsku.
W diecezji jest obecnie 145 nadzwyczajnych szafarzy, w tym grupa 28 panów, którzy rozpoczęli tę posługę 26 lutego. Jest jeszcze dwóch innych kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy, którzy z powodu choroby nie mogli przyjechać teraz do Popowa, ale staną się nadzwyczajnymi szafarzami jeszcze tej wiosny. W czasie Mszy św. wieńczącej rekolekcje, posłania do pełnienia tej funkcji udzielił im bp Mirosław Milewski. - To jest nie tylko wasza decyzja, ale przede wszystkim łaska Boża, na którą odpowiedzieliście. Jesteście potrzebni Kościołowi! Dziękuję wam, a także waszym bliskim, za to, że akceptują ten wybór i was wspierają - zaznaczył biskup.
- Bez względu na to, kim jesteście i co w życiu zrobiliście, pamiętajcie, że miłość Boga was wybrała. Niech w tym błogosławieństwie szafarzy wydarzy się jedno: powrót do łaski chrztu i przypomnienie sobie, że jesteście umiłowanymi dziećmi Boga. Jesteście wybrani i przez Niego pokochani - mówił ks. Krzysztof Porosło z Krakowa, który poprowadził rekolekcje w Ośrodku Charytatywno-Szkoleniowym Caritas Diecezji Płockiej.
- Nadzwyczajni szafarze Komunii św. w naszej diecezji to bardzo pobożni ludzie. Są uformowani duchowo i przygotowani do tej służby. Jednak bycie szafarzem bywa trudne. Wszyscy ich widzą, znają, i często potrafią wytknąć błędy, osądzać zachowanie. Dlatego ważne są rekolekcje i cykliczne spotkania, które integrują tę wspólnotę i pozwalają się wspierać - przekonywał ks. Marcin Sadowski, opiekun duchowy szafarzy w diecezji, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Posłani do służby w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu panowie przyznają, że uczucie radości miesza się z lękiem o to, jak zostaną przyjęci w swoich wspólnotach. - Mamy obawy, ale patrząc na ołtarz, mamy też pewność, że chcemy w tym trwać. Jedynie czas i Boża łaska musi nam pomóc - przekonywali Mirosław i Piotr z parafii św. Stanisława BM w Glinojecku.
Doroczne spotkanie w Popowie jest elementem obowiązkowej formacji dla wszystkich szafarzy z diecezji, a dla kandydatów bezpośrednim przygotowaniem przed podjęciem nowej posługi - chociaż nie jedynym. W styczniu odbyły się także spotkania w Płocku, które obejmowały zagadnienia teologiczne i ćwiczenia praktyczne.
Nowi szafarze zostali ustanowieni dla parafii w: Płocku, Ciechanowie, Mławie, Gostyninie, Miszewie Murowanym, Baboszewie, Nasielsku-Pieścirogach, Płońsku, Świętym Miejscu, Przasnyszu, Poniatowie, Dzierżeninie, Glinojecku, Czernicach Borowych, Lutocinie i Obrytem.
Na zakończenie rekolekcji nowi nadzwyczajni szafarze otrzymali roczne upoważnienie do pełnienia posługi, a dotychczasowi przedłużenie swojej funkcji.
Ilona Krawczyk-Krajczyńska