Nowy numer 17/2024 Archiwum

Piosenki, które karmią duszę

Poezja śpiewana się nie starzeje… Pokazał to koncert w glinojeckim kościele z udziałem dzieci z tutejszej szkoły, zespołu "Moja Rodzina", a także specjalnych gości - małżeńskiego duetu Julii i Grzegorza Kopalów.

Ciepło, pięknie, mądrze i duchowo - tak było na koncercie poezji śpiewanej "Blask Prawdy", zorganizowanym w kościele parafialnym w Glinojecku przez Fundację "Tak dla Rodziny", pod patronatem proboszcza parafii, w czasie Dnia Papieskiego. W jego repertuarze znalazły się m.in. utwory Starego Dobrego Małżeństwa, Elżbiety Adamiak, czy piosenki do słów poezji ks. Jana Twardowskiego i Karola Wojtyły.

- W poezji zamknięte jest piękno i prawda o świecie i człowieku. A dzisiejszy dzień nawiązuje hasłem do "Blasku Prawdy", którym jest Chrystus. Tylko On może oświecić umysł i serce człowieka tak, by mógł odkryć sens swojego życia i powołania - powiedziała na początku tego muzycznego wydarzenia Aldona Wiśniewska, która z mężem Arturem prowadzi wspomnianą fundację oraz zespół "Moja Rodzina".

Zapowiadając występ najmłodszych wykonawców tego koncertu, zachęciła do wsłuchiwania się w słowa utworów, które chociaż nie mówią bezpośrednio o Bogu, to wyrażają zachwyt nad jego darami - pięknem świata, przyrody i ludzkich relacji. W takim repertuarze odnalazły się nadspodziewanie dobrze dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Glinojecku.

W blisko 40-osobowej grupie, która wyśpiewała m.in. piosenki zespołu Stare Dobre Małżeństwo z pamiętnej płyty "Bieszczadzkie anioły", byli członkowie szkolnego chóru Viva la Musica. Większa część z nich brała także udział w warsztatach muzycznych, organizowanych przez Fundację "Tak dla Rodziny". Kilka utworów wykonali w kameralnym składzie także organizatorzy - członkowie zespołu "Moja Rodzina", a zarazem tutejsi parafianie. Słuchacze usłyszeli w ich aranżacji m.in. znaną piosenkę E. Adamiak "Ludzie znają mnie tylko z jednej, jesiennej strony", czy utwór z muzyką napisaną do słów wiersza ks. Twardowskiego "Nie płacz w liście…".

Specjalnymi gośćmi tego koncertu byli Julia i Grzegorz Kopalowie z Poznania, małżeństwo od lat związane z nurtem muzyki chrześcijańskiej. W glinojeckiej parafii wykonali kilka utworów m.in. pochodzących z ich najnowszej płyty "Kochamy jak umiemy", z muzyką do tekstów współczesnej poetki - zakonnicy s. Bożeny Anny Flak ze Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. Jej poezja, jak wspominali, zrobiła na nich wielkie wrażenie i stąd narodziła się ich współpraca. Słuchacze mogli się przekonać, jaki efekt daje połączenie ze znakomitą muzyką tekstów, w których głęboka myśl, a nawet cała historia została wyrażona czasem w bardzo oszczędnej formie [np. utworze "Babcia"]. To wszystko zaowocowało tym, co można nazwać poezją śpiewaną najwyższej próby.

Finał koncertu należał już i do wykonawców i do słuchaczy; wspólnie odśpiewano papieską "Barkę", a akompaniował wszystkim na gitarze proboszcz ks. Rafał Pabich.

To muzyczne wydarzenie było zwieńczeniem projektu "Świat wierszami malowany", realizowanego na terenie gminy Glinojeck przez Fundację "Tak dla Rodziny". Złożyły się na niego m.in. warsztaty muzyczne z poezją śpiewaną, zajęcia z Teatrem Lalkowym Pod Orzełkiem z Białegostoku i konkurs poezji dziecięcej z wykorzystaniem wierszy Marii Konopnickiej, adresowanych do dzieci.

Sam projekt wpisał się bowiem w obchodzony obecnie Rok Marii Konopnickiej, która nie tylko patronuje szkole w Glinojecku, ale miała związki z ziemią ciechanowską. W samym Glinojecku natomiast, jak przypomniano w czasie niedzielnego koncertu, wziął ślub syn poetki, Tadeusz, chociaż ona sama, mieszkając w innym zaborze, nie mogła dotrzeć na tę uroczystość. I takie m.in. wątki z życia Marii Konopnickiej można było prześledzić na wystawie, poświęconej autorce Roty, prezentowanej w czasie koncertu.

Projekt "Świat wierszami malowany" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje. Edycja 2022.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy