Z Płońska do sanktuarium maryjnego w Sierpcu wyruszyła 30. piesza pielgrzymka.
Ten duchowy szlak łączy dwa miasta diecezji. 12 sierpnia po porannej Mszy św. w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego pielgrzymi wyruszyli na dwudniową pielgrzymkę, a ich przewodnikiem był ks. Zbigniew Sajewski, proboszcz tej płońskiej parafii.
– Modlimy się o pokój na świecie, za Kościół i parafię, ale niesiemy też własne intencje. Ja modlę się o pomyślny przebieg operacji mojej kuzynki. Dziękujemy także za 30 lat naszego pielgrzymowania. Pielgrzymka zbliża nas do Boga, do Matki Najświętszej, która nas prowadzi, a w czasie tej drogi pojawia się wiele przemyśleń, które później owocują w życiu – mówił ks. Sajewski.
Tradycję pieszego wędrowania na największy odpust w sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej zapoczątkował ks. Romuald Jaworski, pierwszy proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Płońsku. Pozostaje ono alternatywą dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć w na Jasną Górę.
- Do Sierpeckiej Matki przyciąga spokój, ciepło, garściami możemy tam czerpać dobroć od Maryi. To są już tysiące moich kilometrów przemierzonych w pielgrzymkach, ale ja przeliczam je na intencje i na owocną modlitwę – podzieliła się Maria z Płońska.
Wśród jubileuszowych pątników było kilka osób, które wybrały się w drogę po raz pierwszy. - Chodziłem na ekstremalne Drogi Krzyżowe, na pielgrzymki do Smardzewa, ale do Sierpca idę po raz pierwszy. Mam intencję i chciałbym poświęcić ten czas na pewne przemyślenia - opowiadał Dariusz z Płońska.
Trasa ma około 70 km. Pątnicy pokonują ją w ciągu dwóch dni. Pierwszego dnia, docierają na nocleg do sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach, aby następnego dnia, po południu modlić się podczas Mszy św. już w sanktuarium w Sierpcu.
Pątnikom towarzyszy w drodze hasło: "Powróćmy na Eucharystię".