W Ośrodku Chopinowskim w Szafarni na północno-wschodnim pograniczu diecezji płockiej recitalem Kamila Pacholca rozpoczyna się dzisiaj 29. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla dzieci i młodzieży.
W ciągu najbliższych 3 dni przesłuchań w malowniczej Szafarni przy fortepianie zasiądzie 55 uczestników, którzy w tym roku reprezentują 20 krajów świata.
Najwięcej reprezentantów ma oczywiście Polska - 25 młodziutkich pianistów. Również grono jury jest międzynarodowe. To wybitni profesorowie: Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury, Alberto Nosè z Włoch, Jordi Benseny Plaza z Hiszpanii, Ewa Pobłocka, HunJun Sohnn z Korei Południowej oraz Andrzej Tatarski.
To wszystko pokazuje prestiż konkursu w Szafarni nazywanego czasem "małym Konkursem Chopinowskim", w nawiązaniu do tego wielkiego - w Warszawie. Potwierdza to fakt wpisania tego wydarzenia na listę Alink-Argerich Foundation w 2013 r. - fundacji stowarzyszającej pianistów i konkursy pianistyczne. Potwierdzają go także sami uczestnicy kolejnych edycji na przestrzeni już niemal trzech dekad, z których część startowało właśnie w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim.
- Po dwóch latach fizycznej nieobecności uczestników konkursu z powodu pandemii, odczuwamy pewien dreszczyk emocji. Zdajemy sobie sprawę, że to może być dla nas wyzwanie. A jednak z radością czekamy na to wydarzenie, bo to dla nas wszystkich wielkie święto muzyki - mówiła "Gościowi Płockiemu" na kilkanaście dni przed konkursem dr Agnieszka Brzezińska, dyrektor ośrodka w Szafarni. W 2020 r. konkurs został odwołany, a rok temu odbył się w postaci hybrydowej - jury zgromadziło się w Szafarni i przysłuchiwało wspólnie nagraniom, nadesłanym przez uczestników.
W czasie przesłuchań najmłodsi [do 10. roku życia] prezentują ok. 12-minutowy repertuar, w którym jest jeden dowolny utwór Chopina, jeden J. S. Bacha oraz utwór o charakterze wirtuozowskim. W drugiej grupie wiekowej [do 13. roku życia] trzeba wykonać kompozycję Bacha, dwa dzieła Fryderyka Chopina [w tym jeden mazurek] oraz utwór o charakterze wirtuozowskim. Najstarsi [do 16. roku życia] w 35-minutowej prezentacji muszą m.in. obowiązkowo zagrać Mazurek a-moll op. 17 nr 4, bo jego genezę łączy się właśnie z Szafarnią.
Na koniec każdego dnia przesłuchań zostaną wybrani najlepsi młodzi pianiści w danej grupie, ale jedynie alfabetycznie, bez podania miejsc i wyróżnień. Właściwa lista laureatów ogłoszona będzie podczas koncertu finałowego, który rozpocznie się o godz. 12, w najbliższą niedzielę, 22 maja. Ten koncert finałowy to dla laureatów początek wielkiej przygody artystycznej. Poza nagrodami finansowymi otrzymują też zaproszenia na występy w szczególnych miejscach. Tegoroczni zwycięzcy zagrają później m.in. w Żelazowej Woli, w Teatrze Wielkim w Łodzi, czy także w samej Szafarni.
Wszystkie wydarzenia konkursowe odbywają się w Ośrodku Chopinowskim, a wstęp na nie jest wolny. Organizatorzy konkursu zachęcają też do wirtualnego uczestnictwa w przesłuchaniach i w koncercie laureatów, za pośrednictwem kanału YouTube, www.szafarnia.art.pl.
Konkurs otrzymał dofinansowanie ze środków MKiDN oraz z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
am